- 08. 2020.
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас да је наша земља у јуну забележила благи раст БДП-а од 0,1 одсто, чиме смо, према флеш процени Министарства финансија завршили други квартал са падом БДП-а од 6,5 одсто, што су много бољи резултати него што смо очекивали.
Брнабић је на конференцији за медије посвећеној макроекономским показатељима у нашој земљи, поручила да је то велика ствар за привреду и грађане, будући да је тај резултат остварен у изузетно тешким околностима када читав свет трпи и када многе економије, укључујући и најјаче, имају пад у двоцифреним процентима.
Председница Владе је рекла да сви индикатори које имамо у првом полугодишту, у којем је остварен минималан пад бруто домаћег производа од 0,9 одсто, говоре о томе да ћемо имати бољи резултат, да нећемо даље падати али ни расти, те да би раст БДП-а могао да буде око нуле, што би био велики успех.
Разлози за бољи резултат од очекиваног су, како је прецизирала, одличан опоравак индустрије, раст потрошње у трговинама, бољи од очекиваног резултат у грађевини, где је пад много мањи од очекиваног.
Као области у којима је остварен раст, навела је прехрамбену индустрију са 6,3 одсто, 2,4 одсто раста у индустрији пића, 16,9 одсто у фармацеутској и 9,6 одсто раста у хемијској индустрији.
У рударству се, такође, бележи раст од 11, 9 одсто захваљујући, пре свега, инвестицијама „Зиђина“ и пројекту“ Чукару Пеки“, рекла је премијерка и пренела да је групација Рио Тинто одобрила 200 милиона долара за студију изводљивости у наредних 16 месеци, што је, како је оценила, велика ствар у оваквој кризи.
И у грађевинарству се бележи раст 10,1 одсто, јер је настављено са улагањима, док је пад од 46,7 процената забележен у производњи моторних возила, а код гуме и пластике он је 14,7 процената, рекла је Брнабић.
Она је честитала и грађанима и привреди на том резултату, замоливши их да наставе заједничку борбу, у којој ће им Влада увек бити на услузи.
Упркос кризи, Србија има стабилан број запослених и у другом кварталу ове године, а у односу на исти период прошле, бележи се повећање за 1,6 одсто, рекла је премијерка, додавши да охрабрује то како се понаша тржиште рада, будући да је ово највећа криза коју свет памти.
Највећи раст у броју регистрованих запослених у другом кварталу године, како је нагласила, бележи се у области производње моторних возила – 21,1 одсто, што говори о томе да постоји велико поверење инвеститора у Србију.
Брнабић је навела да се бележи раст броја запослених од 17,1 одсто у области рачунарског програмирања и да комплетна ИТ индустрија бележи благи раст од 4, 5 одсто.
Према њеним речима, привреда Србије у првом кварталу била је најбрже растућа у Европи са растом од пет одсто, а да су иза нас биле Ирска, Турска, Румунија, Црна Гора, Литванија.
У другом кварталу ове године, како је истакла, ми смо друга најбрже растућа економија у Европи, Литванија је у том периоду била боља од Србије, имала је мањи пад од 3,1 одсто, а после нас је Летонија са 9,6 одсто.
Брнабић је указала на то да се из свега тога види зашто су то добре вести и зашто треба да се поносимо резутатима, јер се показало да одговоран и напоран рад, дисциплина и вера у Србију и огромно поверење које имају страни инвеститори, дају то за право.
Нисмо имали ниједно отказивање страних директних инвестиција и охрабрује то да ћемо у септембру и октобру имати постављање камена темељаца за нове погоне. Сви индикатори показују да ћемо, ако овако наставимо, имати добар резултат, рекла је председница Владе.
Она је, такође, пренела да је у другом кварталу 2020. године 72 одсто анкетираних фирми остварило повећан или исти обим инвестиција, готово 56 одсто планира инвестиције у трећем кварталу, а чак 65 одсто планира већи обим инвестиција у трећем кварталу ове године, у односу на други квартал.
Радује то што је анкета коју је спровела ПКС о пословној активности привредних субјеката у Србији показала да чак 94 одсто анкетираних компанија не очекује смањење броја запослених ни у трећем квараталу, истакла је премијерка.
Према њеним речима, у том смислу и држава има додатне програме подршке на којима се ради, укључујући програм “Моја прва плата”, додатне преквалификације, изградњу регионалних тренинг центара уместо центара за обуке, као и проширење обухвата реформе сезонског запошљавања, за коју каже да је дала одличне резултате у пољопривреди.
Планира се, како је додала, да реформа сезонског запошљавања обухвати угоститељство и туризам, грађевину и неке друге секторе.
Трудимо се да будемо флексибилни и изађемо у сусрет и запосленима и послодавцима. Наставићемо комуникацију са привредом и пословним асоцијацијама, рекла је председница Владе.
Она је поручила и да сви треба да поштују мере превенције како бисмо што брже ставили ситуацију у вези са коронавирусом под контролу.
Тиме ћемо брже напредовати, али то зависи и од опоравка економије ЕУ, пре свих Немачке и Италије, навела је Брнабић.
„Српска стварност“