Mesto za reklamu
  1. 11. 2020.

Коронавирус је у Србији од почетка епидемије регистрован код 84.568 особа, а забележено је 1.009 смртних случајева, показују подаци са сајта covid19.rs. Подаци о тренутној ситуацији су више него забрињавајући: 

Према последњим званичним информацијама за 24 сата преминуло је још 20 особа, а регистровано је 3.482 новооболелих људи од 11.527 тестираних. Број заражених је иначе вишеструко већи, па је и опасност од заразе веома висока.

На болничком лечењу налази се 3.847 пацијената, а 164 особе налазе се на респираторима.

Влада Србије донела је нове мере у борби против епидемије – ограничава се рад угоститељских објеката, али и продавница, тржних центара, осим апотека, достава хране, бензинских пумпи које точе гориво и привреде која ради трећу смену.

Они неће моћи да раде од 21 до 5 часова. Примена мера почиње у уторак и трајаће 15 дана.

Епидемиолог и члан Кризног штаба Предраг Кон изјавио је да је сада сваком здравственом раднику у борби против налета коронавируса потребна безусловна подршка читавог друштва.

“Сваки појединац здравственог система Србије у овом тренутку заслужује признање. Искрено се надам да је свима то јасно. Нема довољно речи захвалности”, написао је Кон на свом Фејсбук налогу.

Помоћник директора КЦ Ниш, проф. др Радмило Јанковић рекао је да је Инфективна клиника пуна и да ће током недеље највероватније бити ослобођен још један спрат новог клиничког центра за ковид пацијенте.

Истакао је да не зна имају ли више апели икаквог смисла.

“Јасно је да вирус преносе највише млади и да заражавају своје родитеље, пријатеље, баке и деке. Ове мере ако буду дале задовољавајући ефекат знаће се тек за десетак дана. Нама данас пристижу пацијенти који су били позитивни прошле недеље”, наводи Јанковић.

Ситуација је тешка широм Србије:

Три смртна случаја у Чачку, хоспитализовано 138 пацијената

На свим одељењима у оквиру Опште болнице Чачак, која су претворена у ковид одељења, хоспитализовано је 138 пацијената. У респираторном центру смештено је 18 пацијената, од којих је девет на респираторима.

У протекла 24 часа био је пријем 18 пацијената и отпуст три пацијента.

Било је три смртна случаја: Р. Б. (1943) из Чачка (позитивна на тесту), Б. П. (1952) из Чачка (чека се резултат) и Д. Ц. (1931) из Ивањице (чека се резултат).

За последња 24 часа у пријемно-тријажној амбуланти Опште болнице Чачак, са симптомима и знацима ковид инфекције било је 112 прегледа, од чега је 70 првих прегледа.

Колубарски округ: 120 новозаражених, у Ваљеву 74

Према последњим подацима Завода за јавно здравље Ваљево, у Колубарском округу потврђено је још 120 позитивних на коронавирус, од чега 74 у Ваљеву, у Осечини један, Убу шест, Лајковцу 10, Љигу 13 и у Мионици 16.

Штаб за ванредне ситуације града Ваљева упозорава да је у последњих седам дана просечан број новооболелих у граду на Колубари 78, што је око 50 одсто од тестираних.

Такође, наводе и да број прегледа у ковид амбуланти Дома здравља Ваљево достиже и прелази број од 400.

Тренутно је на хоспитализацији 90 особа, од којих су у интензивној 10, а преминуле су четири особе.

У кућној изолацији тренутно се лечи 981 особа, а у ковид амбуланти Дома здравља Ваљево прегледане су 393 особе са респираторним инфекцијама и узето је 125 брисева.

У Пријемно ургентном центру Опште болнице Ваљево прегледано је 28 сумњивих и/или вероватаних случајева, а четири особе су примљене на болничко лечење.

У Новом Пазару 30 пацијената у болници

Према подацима који су на данашњи дан Штабу за ванредне ситуације доставили Регионални ковид центар Нови Пазар, Дом здравља и ЗЗЈНП, на дан 15. новембра хоспитализовано је 30 пацијената на Инфективном одељењу.

Било је пет нових пријема – по два пацијента из Рашке и Новог Пазара и један из Тутина. Један пацијент транспортован је у Крагујевац.

На респиратору су два пацијента, а на хај флоу вентилацији је троје.

У привременој болници Новопазарска бања хоспитализовано је пет пацијената.

Укупан број прегледа у ковид амбуланти Дома здравља Нови Пазар је 32, од чега 24 првих и 8 контролних прегледа.

У Дому здравља урађене су 23 лабораторијске анализе, 11 рендгена, 20 серолошких и 22 пи-си-ар теста.

У панчевачкој болници на лечењу 234 пацијента

У панчевачкој болници на ковид одељењима тренутно се лече 234 особе. Из јужног Баната их је 98, од тога 70 из Панчева, из Београда 125 и из других места њих 11. Слободно је још само 16 постеља.

Начелник Интензивне неге Опште болнице Панчево, др Милорад Божић, каже за РТС да код њих из дана у дан долазе тешки случајеви.

“Сада имамо и читаве породице које су оболеле од коронавируса”, рекао је Божић.

Указао је да са каквом год клиничком сликом да дођу пацијенти, болест у дан, два може толико узнапредовати да врло брзо дођу до интензивне неге у врло тешком стању.

“Савет се увек своди – пре свега сачувајте себе. Чувајући себе сачуваћете своју околину”, рекао је Божић и додао да је услов за то поштовање мера – ношење маски, прање руку и избегавање непотребних контаката.

Тиодоровић: Очекујем да се ситуација побољша за седам до 10 дана

Епидемиолог и члан Кризног штаба проф. др Бранислав Тиодоровић рекао је да верује да ће крива да почне да се заравњује за седам до десет дана, а да ће Србија у децембар ући мирнија.

“У децембру ће бити флуктуације са бројем оболелих и умрлих и тако ће вероватно проћи цео тај месец. Уз строго спровођење мера, моћи ћемо да се изборимо са овом ситуацијом и да имамо строго контролисано стање, да криву спустимо на што нижи ниво”, додао је Тиодоровић за ТВ Прва.

Не верује да ће ова зима бити најмрачнији период короне.

“Биће заражавања, можда сам ја оптимиста, али ћемо прегурати ову зиму. Морамо да се чувамо, ако треба и да пооштравамо неке мере, али ћемо на пролеће имати другу ситуацију, дочекати вакцину и пребродити ову тешку болест”, рекао је Тиодоровић.

Посебно чега се Тиодоровић дотакао је понашање младих, нарочито током ноћних излазака, који ће сада бити онемогућени јер се клубови затварају у 21.00.

“Кад су млади у питању, неопходно је да укључимо психологе, психтерапеуте, социологе, да радимо мало другачије са њима. Не треба застрашивати никога, па ни младе, већ да едукацијом схвате у каквој смо ситуацији. То што они лакше пролазе ако добију корону одражава се, јер имамо повећан број оболелих међу радно активним људима, а посебно међу старијом популацијом. Крајњи тренутак је да се уозбиљимо.”

Тиодоровић се залаже да сви који могу раде од куће и да економија не сме да стане.

Очекује да ће вакцина против короне стићи у јануару или фебруару, али да се може десити и да стигне до краја децембра.

У Врању хоспитализовано 58 пацијената

У ковид амбуланти у Врању током јучерашњег дана обављено је 112 прегледа, а укупан број првих прегледа је 65.

Узоркована је крв код 85 пацијената и сачињено 57 РТГ плућа. Такође, урађен је 71 пи-си-ар тест и 66 брзих тестова, а дијагностикована бронхопнеумонија код 11 пацијената.

У ковид болницама ЗЦ Врање хоспитализовано је 58 пацијената, од којих је 50 позитивно на коронавирус. Са бронхопнеумонијом је 55 пацијената, на кисеонику 30.

Примљено је 10 пацијената, отпуштено 4, од којих је један транспортован у Клинички центар Ниш.

Тренутан број слободних постеља је 122, саопштава градски штаб.

Расте број заражених у Расинском округу, најнеповољнија ситуација у Александровцу

Епидемиолог Предраг Павловић из Завода за јавно здравље Крушевац каже за РТС да се бележи континуирани пораст броја оболелих, али да у Расинском округу који има шест општина постоји веома велика разлика између њих.

“Најнеповољније је у општини Александровац која бележи чак седам пута већи број активно оболелих у односу на број становника него што је то случај са општинама Варварин и Брус”, рекао је Павловић.

Навео је да је и у Трстенику проглашена ванредна ситуација, као и у Александровцу, али да је ту много мање оболелих.

“Иза Трстеника су општине Крушевац и Ћићевац, тамо је епидемиолошка ситуација веома нестабилна, можемо да кажемо претећа. Пратимо ситуацију и број оболевања и ако се настави ми ћемо морати да дамо предлог да се и у ове две општине прогласи ванредна ситуација”, рекао је Павловић.

Нагласио је да се бележи и повећање броја хоситализованих, тренутно су у болници у Крушевцу на лечењу 72 особе. “Повећан је и број прегледа у ковид амбулантама у Расинском округу, претходне недеље је било 3.000 прегледа”, рекао је Павловић.

Наглашава да број заражених искључиво зависи од понашања грађана. “Апелујем на грађане да поштују мере и из нашег исуства могу одговорно да тврдим да је најважније ношење маски”, поручио је Павловић.

У Арени тренутно 464 пацијента

У привременој ковид болници Арена тренутно је збринуто 464 пацијента, каже координатор Арене др Владо Батножић и додаје да су на лечењу у тој установи средње тешки пацијенти који имају обострану или једнострану упалу плућа.

Батножић је за ТВ Пинк навео да је кроз Арену до сада прошло више од 700 пацијената, да је више од 200 пацијената на кисеоничкој терапију.

“Најмлађи пацијент у Арени има 17 година, најстарији 86 година. Просек старости пацијената је 54 године и они углавном имају неке удружене болести, али нема правила”, навео је Батножић.

Млађи пацијенти, истиче, углавном су се заразили у кафићима, ресторанима, клубовима, журкама, а затим су вирус пренели на укућане средње или старије доби.

Крагујевац, три пута више пацијената чека на преглед у ковид амбуланти

Неповољна и непредвидива епидемиолошка ситуација у Крагујевцу. Према синоћним подацима Института за јавно здравље, од 853 тестиране особе њих 148 је позитивно.

Директор Дома здравља у Крагујевцу, проф. др Василије Антић, каже за РТС да је у последње две недеље број прегледа у ковид амбуланти од 150 порастао на 450 људи дневно, значи три пута више.

“Ситуација је поприлично нестабилна, да ли ће овај број прегледа да се задржи или може да расте на 600 до 800 дневно. Да бих упоредио колико је то, у свих 28 објеката Дома здравља прегледа се дневно 500 пацијената, а само у ковид амбуланти 450”, рекао је Антић.

Указао је да су појачали здравствене екипе и да тренутно 14 екипа ради. “Видимо да је и то недовољно, тако да очекујемо од сутра да буде 20 екипа, а ширићемо ако буде требало и 25 до 30 екипа дневно”, додао је Антић.

Навео је да пошто се чека сатима, ставиће грејалице и поделиће се бројеви како би они који чекају могли да оду до куће док не дођу на ред.

На питање каква је клиничка слика оболелих, Антић истиче да је велики број упала плућаи да их је много више него је било током лета.

“Друга ствар је губитак чула мириса и укуса и честе су дигестивне тегобе – болови у стомаку, пролив. Често имају људи корону, а имају само болове и глави и кичми, тако да им делује као дискус хернија, а уствари је корона”, навео је Антић.

Нагласио је да за сада у Крагујевцу има довољно капацитета за хоспитализацију.

Ђерлек: Ситуација доста тешка, Рашка ново жариште

Државни секретар у Министарству здравља др Мирсад Ђерлек рекао је за РТС да је епидемијска ситуација доста тешка, те да ће и у наредним данима наставити да се обарају црни рекорди.

Рекао је да је на инфективном одељењу новопазарске болнице тренутно 27 пацијената, од којих је седморо из Новог Пазара, троје из Тутина и 17 из Рашке.

Према његовим речима, Рашка је ново жариште. Ипак, каже, ситуација је стабилнија у односу на остатак Србије.

Ружић: Нема разлога за потпуни прелазак на онлајн наставу

Министар просвете Бранко Ружић рекао је за РТС да је проценат заражених ученика на нивоу читаве Србије око 0,1 одсто, те да школе нису место где долази до трансмисије вируса.

У појединим окрузима, каже, корона уопште није ушла у школе.

Битно је да обезбедимо да процес стицања знања тече, рекао је Ружић и додао је да нема разлога за потпуни прелазак на онлајн наставу.

За 24 сата око 200 прегледа у јагодинској ковид амбуланти

Директор Дома здравља у Јагодини др Дарко Милетић рекао је за РТС да је у последња 24 сата у ковид амбуланти прегледано око 200 пацијената.

“Прилив пацијената у наш Дом здравља је сталан и константан, надам се да ће попримити такозвани плато током недеље и да следеће недеље почне да пада”, рекао је Милетић за РТС.

У болници је, каже, 45 пацијената, док су остали у изолацији.

Апеловао је на грађане да се обрате лекару чим осете симтоме који, наводи, могу бити шаренолики – температура, кашаљ, губитак чула укуса и мириса.

У ковид амуланти од данас ће радити још једна екипа, рекао је директор ДЗ у Јагодини.

Од почетка новембра у Краљеву око хиљаду заражених

Члан Кризног штаба у Краљеву др Радован Чекањац рекао је за РТС да је у том граду епидемијска ситуација неповољна, уз константан број новозаражених.

Дневно, каже, буде око 70 нових случајева. У новембру је, према његовим речима, регистровано укупно око 1.000 новозаражених.

Чекањац напомиње да је у болници око 40 пацијената, од којих је седморо на интензивној нези. Четири пацијента су на неинванзивној и један на инванзивној вентилацији.

Према његовим речима, јуче су преминула два пацијента, укупно 11 од почетка новембра, односно 50 од почетка епидемије.

Наводи да је јуче прегледано 109 пацијената у ковид амбуланти, нешто мање него радним радима када је број прегледаних између 130 и 190.

Чекањац у наредним недељама очекује драматичнију ситуацију и више оболелих, а ситуација би, каже, требало да се смири до Светог Николе.

Карл: Тамо где се игра, представе почињу до 18 сати

Београдски секретар за културу Иван Карл изјавио је да ће данас послати писма позориштима чији је оснивач Град са обавештењем да представе најкасније почињу у 18 сати у складу с длуком Владе Србије.

Карл је за Танјуг рекао да ће на тај начин бити обезбеђено да свака активност у позориштима престане у 21 сат.

“Позоришта ће задржати опцију да почетак представе закажу и раније… У 17 или 17.30… Важно нам је да све активности у позоришту престану у 21 сат”, казао је Карл.

Додао је да ће свим установама културе под ингеренцијом градских власти а која нису позоришта, послати обавештење с препоруком да се сви догађаји завршвају до 20 сати.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here