- 05. 2021.
Група невладиних организација саопштила је да су најмање 9 директора и инвеститора у компанијама које производе вакцине против коронавируса постали милијардери протекле године захваљујући патентима на вакцине.
Народна алијанса за вакцине, у којој се налази неколико непрофитних, невладиних организација као што су Глобална правда сада, Оксфам и УНАИДС, затражила је од фармацеутских компанија да поделе своју технологију да би се убрзала глобална производња вакцина, док број заражених нагло расте у многим сиромашнијим земљама.
“Фармацеутске компаније које су развиле неке од најпознатијих вакцина против Ковида 19, као што су Фајзер и Модерна, остварују огромне зараде од монопола над тим вакцинама. Као резултат тога, њихови инвеститори и директори су први пут постали милијардери”, рекао је за Глас Америке један од директора у организацији Оксфам Макс Лосон.
Позивајући се на своју анализу списка богатих који часопис Форбс објављује у априлу, Народна алијанса за вакцине тврди да су међу новим милијардерима извршни директори америчке фармацеутске компаније Модерна и немачке Бајонтек, која је развила вакцину у сарадњи са Фајзером. Такође наводи да су сада милијадери и четворо директора или нвеститора повезаних са Модерном и три директора из кинеске компаније “ЦанСино Биологицс”
Лосон из Оксфама за Глас Америке каже да су порески обвезници поднијели терет финансијског ризика од развоја вакцине.
“Те вакцине против Ковида 19 су финансирали порески обвезници, као што смо ја и ви. То значи да нису имовина тих компанија и да не би требало да се користе за остваривање тих огромних профита”, нагласио је Лосон.
Фајзер и Бајонтек обећали 2 милијарде доза вакцине сиромашним земљама
Додао је да патенти на вакцине омогућавају фармацеутским компанијама да диктирају цену и дистрибуцију.
“Због тих монопола, на крају се стварају вештачке несташице. И постоји довољно простора да те компаније остваре добру зараду – а не огромне профите и да праве милијардере – али и да истовремено деле своју технологију, интелектуалну својину и да дозволе свим компетентним произвођачима вакцине на свету да производе вакцине које су нам потребне”, истиче Лосон.
Компаније Бајонтек је у саопштењу навела да је већ повећала производни капацитет на 3 милијарде доза у 2021. године и да сарађује са 15 партнера, међу којима су Мерк, Новартис Санофи и Бакстер, да би успоставила глобалну мрежу за производњу вакцина. Додала је и да патенти не ограничавају производњу вакцина, која је “сложен процес развијен током више од деценије”.
“Сви кораци се морају прецизно дефинисати и извршити. За то је потребно искусно особље. Потребни су сирови материјали који испуњавају услове за употребу. Потребан је већ развијени процес за припрему вакцина, који се мора помно пратити. Ако се не испуни и један од тих услова, безбедност и ефикасност вакцине не могу да гарантују ни произвођач ни проналазач”, истиче се у саопштењу Бајонтека.
Напомиње се и да директор, Угур Сахин, који је у извештају алијансе за вакцине именован као нови милијардер, није продао ни једну деоницу компаније.
“САД не спроводе вакциналну дипломатију када донирају вакцине”
Модерна, у време објављивања овог извештаја, није одговорила на захтев за коментар. Та компанија је у октобру навела да неће примењивати патенте ни на једну од својих технологија за развој вакцине против коронавируса.
Сиромашније државе се суочавају са драматичним несташицама вакцине. Сједињене Државе су овог месеца у Светској здравственој организацији (СТО) подржале привремено укидање патента на вакцине против коронавируса, што су предложиле Индија и Јужноафричка Република.
То питање је било главно на агенди Глобалног самита за здравље који је у петак у Риму одржао Г20. У заједничком саопштењу после самита, затражена је добровољна подела технологије и лиценци, али није директно подржано укидање патента.
Европска унија обећала је да ће ове године дати до 100 милиона вакцина сиромашнијим земљама и изградити производне центре у Африци.
„Српска стварност“