- 09. 2020.
Иако је Резолуцију 1244 донео један од најважнијих органа Уједињених нација, организације у коју тзв. Косово толико жели да се учлани, премијер владе у Приштини Авдулах Хоти осмислио је да се овај документ “укине” одредбама свеобухватног споразума који ће се постићи са Београдом.
Он је ову идеју изнео пред посланицима у Приштини, додајући да споразум са Београдом треба да обавеже и Европску унију да прибави признавање Косова од пет држава Уније које то до сада нису учиниле.
Бивши амбасадор при УН Владислав Јовановић каже, за “Новости”, да овакви захтеви Приштине делују више герилски него политички. Он напомиње и да се зна како се мењају резолуције усвојене у Савету безбедности.
– Једини ко би могао да разматра идеју о замени или повлачењу Резолуције 1244 је Савет безбедности, а за то би било потребно да се претходно утврди да је она изгубила своју вредност или да је наступио развој ситуације који њу више не чини неопходном. Овај начин који су замислили у Приштини само говори да они нису ни близу државности и да су аматери у спољној политици – наводи Јовановић.
Поводом плана Приштине да се споразум са Београдом искористи и као притисак на чланице ЕУ које не признају Косово, Слободан Зечевић, сарадник Института за европске послове, каже да се ту вероватно полази од жеље да Београд призна независност Косова и претпоставке да ће то Србија учинити у овом споразуму.
– У области спољне политике ЕУ нема прегласавања, али пошто није било могуће донети једногласну одлуку о признавању Косова, онда је то питање препуштено свакој чланици појединачно. Када би Србија признала Косово путем свеобухватног споразума, то би био снажан аргумент да се тих пет држава позову да учине исто и Брисел би то могао да учини, рецимо, кроз неку препоруку. На то рачунају у Приштини – каже нам Зечевић.
Пет чланица ЕУ које нису признале Косово су Кипар, Грчка, Румунија, Словачка и Шпанија, а портал “ЕУобсервер” пише да би Шпанија била спремна да призна Косово ако се постигне договор са Србијом.
– Наша позиција није опструкционистичка. Она је, напротив, конструктивна. Шпанска позиција може се синтетизовати у следећој реченици: “ништа без споразума, све с њим”, укључујући политичко признавање и успостављање дипломатских односа – пренето је овом порталу из шпанског министарства спољних послова.
„Српска стварност“