Mesto za reklamu

08.04.2020.

Коронавирусом је у свету заражено више од 1.400.000 људи, а умрло је преко 82.000. Дан са највише мртвих од почетка епидемије, забележен је у САД – преминуло је 1.736 особа. Уторак је био до сада најтежи дан и за Француску – регистровано је 1.427 жртава, 820 само у старачким домовима. Главни град кинеске провинције Хубеи у којем се први пут појавио нови коронавирус, од данас је поново отворен након 76-дневне блокаде.

Сједињене Америчке Државе тренутно су епицентар вируса корона, а оборен је црни дневни рекорд – преминуло је готово 2.000 људи у једном дану:

Американци су се понадали последњих дана да су достигли врхунац епидемије, међутим, последње бројке говоре другачије – уторак је био најсмртоноснији дан са 1.939 преминулих према подацима Џонс Хопкинс универзитета.

Највише преминулих је у држави Њујорк, али подаци показују да смртност расте и у другим државама.

​Други епицентар, после Њујорка, је Њу Џерзи, где је у уторак пријављено 232 преминулих, што је укупно 1.232 до сада, док је укупан број преминулих у Њујорку 5.500.

​Иако је амерички председник Доналд Трамп рекао како би САД ускоро могле да достигну врхунац епидемије и да се нада да ће ускоро моћи да отворе економију, бројке заражених и преминулих говоре другачије.

САД су одавно избиле на прво место по броју зара+жених вирусом корона, а према последњим подацима, тај број је достигао 400.000 људи, док је број преминулих већи од 12.800.

Број потврђених случајева заражених вирусом корона у САД достигао је 370.000, што је једнако броју оболелих у три следеће најзараженије земље у свету — Шпанији, Италији и Немачкој. Вирус је по броју жртава фаталнији од шест ратова.

Број смртних случајева прешао је 10.000, што је, према званичним подацима Владе – Одсека ветерана, више страдалих него у директним борбама у шест од укупно 13 ратова вођених у историји те земље, преноси Танјуг.

„Вирус корона фаталнији је по становништво од битака у шест ратова заједно – у Америчкој револуцији за независност (од 1775. до 1783. године), Рату (1812-1815), Мексичком рату 1846-1848. године, са Семиноле Индијанцима (1817–1896), Шпанско-америчком (1898-1902) и Пустињској олуји (1990-1991)“, подаци су тог Одсека ветерана.

САД су тај црни рекорд од нултог пацијента до најновијих близу 13 хиљада жртава вируса корона прешле од 21. јануара, када је у држави Вашингтон евидентиран први оболели који је стигао из Вухана.

Вухан поново отворен:

Главни град кинеске провинције Хубеи у којем се први пут појавио нови коронавирус, од данас је поново отворен након 76-дневне блокаде. Град са преко 11 милиона становника прославио је своје поново отварање поноћном игром светала, преноси Кинески радио интернационал. Власти су отвориле путеве који воде из града и дозволиле људима да напусте град аутомобилом. Вухан је од 23. јануара био практично изолован од света, а саобраћај са градом био је потпуно обустављен.

Аустралија без мера забране кретања, дистанца обавезна:

У Аустралији је оболело готово 6.000 људи, а 48-оро преминуло. Пре 20 дана тамо је уведено ванредно стање и први пут проглашена узбуна четвртог степена – забрана путовања у све земље. Уведена је и мера социјалног дистанцирања.

Нема виђања с пријатељима, нема излазака. Није наведено до када ће забрана важити, али се у Сиднеју надају да ће можда трајати до јуна или јула. Нема мере забране изласка али има мера социјалног дистанцирања и забрана кретања у групама. Значи, максимално се двоје људи може видети на улицама. Не раде ресторани, кафићи, спортске дворане а затворени су и паркови.

Више од 5.000 заражених у Чешкој, ублажене поједине мере:

У Чешкој је број оболелих премашио цифру од 5.033, иако је успоравање стопе раста уверило владу да почне ублажавање мера које су највише погодиле економију те земље. У последња 24 часа, оболело је 195 особа, а 91 особа је преминула, преноси Ројтерс. Чешка је међу првим земљама ЕУ увела ванредно стање које је парламент у уторак продужио до 30. априла. Влада је у понедељак одлучила да ублажи поједине мере попут отварања продавница грађевинског материјала, а олакшавају се и мере које се односе на спортске активности на отвореном попут трчања и вожње бицикла.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here