Mesto za reklamu
  1. 02. 2020.

Немачки професор међународног права на Универзитету у Сарланду, Торстен Штајн, оцењује да Немачка има свој став по питању КиМ, али да ће настојати да тај став усклађује са спољном политиком Европске уније.

“Политика према Западном Балкану више није индивидуална политика сваке државе чланице ЕУ, већ део спољне политике ЕУ, а то је различито од случаја ‘независности Косова’ коју су признале 22 од 27 држава чланица”, каже Штајн у писаном интервјуу за     Т а н ј у г.

Он очекује да ће канцеларка Ангела Меркел током најављеног сусрета са председником Србије Александром Вучићем у Берлину, тражити да седне за сто са новоизабраним косовским премијером Аљбином Куртијем и да разговарају.

Он очекује да ће она поручити и да је приступање Косова и Србије у ЕУ могуће само уколико обе стране разреше спорове у њиховим односима, и напомиње да је то и полазна основа ЕУ.

На питање очекује ли да могуће да Немачка уважи став Србије о компромисном решењу за косовски проблем, у коме Србија неће изгубити све, Штајн не одговара конкретно, већ истиче да “повратак Косова” у оквире Србије уопште није опција и да је то став и Европске уније.

Немачки професор додаје да очекује да ће Меркелова током разговора са Вучићем инсистирати на томе да се разговара и преговара о будућим односима са Приштином, укључујући и тржишне, можда и са директном помоћи Немачке.

Меркел ће, истиче Штајн, поручити и да Немачка жели Србију у ЕУ, јер она може да буде фактор стабилности.

Упитан како види иницијативе специјалног изасланика америчког председника Доналда Трампа за дијалог између Београда и Приштине, Ричарда Гренела, о железничком и авио повезивању, као и о изградњи аутопута Београд – Приштина, Штајн сматра да то неће помоћи око решења ако је, како каже, реч о сличном плану попут оног који је Трамп понудио за палестинско питање.

“Ако амерички план, који до сада нисам видео, изгледа попут оног који је председник САД Доналд Трамп предложио за палестинско питање, у коме је апсолутно фаворизована само једна страна, то свакако неће помоћи”, навео је Штајн.

Штајн додаје и да не види никакав велики амерички утицај на немачку или европску политику у односу на Западни Балкан и сматра да је Гренел “најнедипломатскији амерички амбасадор икада, док је Трамп најмање поштован председник САД икада”.

Он став шефа европске дипломатије Жозепа Бореља, да ЕУ мора поново да научи језик моћи, види као поруку да Европа мора да искористи своју економску моћ и постане мање зависна од САД.

“Како би се спроводила њена спољна политика, Европа мора да започне да користи своју економску моћ и постане мање зависна од САД у смислу одбрамбене моћи, па чак и у војном укључивању у решавању проблема изван Европе”, нагласио је Штајн и закључио да ће то ипак бити дуг пут.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here