- 11. 2021.
Декански колегијум Медицинског факултета у Београду затражио је експертска мишљења Института за микробиологију и имунологију, као и Колегијума Клинике за инфективне и тропске болести због бројних коментара који су се у последње време појављивали у медијима у вези са применом ивермектина у лечењу ковида 19.
Колегијум Клинике за инфективне болести наводи да у овом тренутку, на основу најпоузданијих, релевантних информација, не постоји оправдање за примену овог лека, како у лечењу, тако и у превенцији ковида 19.
У експертском мишљењу Колегијума Клинике истиче се да је у свету забележено више токсичних последица дејстава лека ивермектин, који је, како наводе, у инфектологији добро познат паразитарни лек, чија је употреба ограничена углавном само не лечење тропских паразитоза за које не постоје други ефикасни препарати.
Такође, истичу да се лек не налази ни у једном објављеном и за претраживање доступном терапијском Протоколу било које земље, укључујући и нашу.
Колегијум Клинике за инфективне болести наглашава и да, након иницијалног саопштења аустралијске групе истраживача да лек може имати инхибитарни (успоравајући, онемогућујући) ефекат на репликацију корона вируса ин витро, количине лека које су потребне да се постигне наведена концентрација лека ин витро (у лабораторијским условима) нису до сада примењиване ни код људи ни код животиња.
И у експертском мишљењу Института за микробиологију и имунологију указује се да су дозе ивермектина неопходне да се постигне инхибиторни ефекат ин витро биле чак и до 100 пута веће у односу на дозвољене за хуману употребу.
“Подаци о клиничкој примени ивермектина који су доступни у стручној литератури су великим делом опречни и значајно је истаћи да су већином у форми нерецензираних ‘pre-print’ публикација. Доступне научно утемељене анализе указују на значајне методолошке грешке и стручне недоследности студија о клиничкој примени ивермектина, па чак и тежњу ка искривљивању чињеница и приказивању лажних резултата”, истичу у Институту за микробиологију.
Колегијум Клинике за инфективне и тропске болести и Институт за микробиологију сагласни су да, према важећим ставовима стручних тела у свету (ЕМА, ФДА, СЗО), нема поузданих доказа о ефекту ивермектина на смањење смртности и оболевања од ковида 19.
Институт, као и Колегијум Клинике за инфективне болсти, подсећа да ивермектин није укључен ни у једну верзију протокола лечења ковида 19.
„Српска стварност“