- 08. 2021.
Државни секретар Министарства здравља Мирсад Ђерлек рекао је за РТС да ће се на сутрашњој седници Кризног штаба одлучивати о новим мерама, али није прецизирао о чему ће се тачно разговарати. Поново апелује на грађане да се вакцинишу јер ћемо у супротном, каже, улазити из таласа у талас, годинама.
Мирсад Ђерлек је, гостујући у Београдској хроници, рекао да ће Кризни штаб на сутрашњој седници сигурно донети нове мере јер са, како каже, постојећим стањем и постојећим мерама не можемо чекати септембар.
“Скоро сваки дан се разговара о више тема и сачекаћемо сутра да заврши Кризни штаб и биће јавност благовремено обавештена”, навео је државни секретар Министарства здравља.
Говорећи о евентуалном увођењу ковид пропусница, Ђерлек је рекао да се мора наћи “модус и начин” да се заустави ширење вируса, јер је делта сој доминантан у Србији.
“Искуство из других земаља показује да нису прошле добро ако је био доминантан делта сој. Један од начина да смањимо штету је увођење ковид пропусница. Многи кажу да је то дискриминација, али ако додамо да на неку свечаност или догађај може ући пацијент који покаже потврду да је имао ковид или урадио антигенски текст, то не можемо назвати дискриминацијом”, сматра Ђерлек.
Често се, како је рекао, пита шта још треба да се деси да схватимо у колико смо озбиљној ситуацији, “и човечанство и ми у Србији”.
“Ако у болницама имамо преко 90 одсто невакцинисаних, ако на респиратору имамо невакцинисане, они заузимају 95 одсто, они који умиру су изнад 95 одсто невакцинисани, не разумем шта чекамо и зашто оклевамо. Морамо сви схватити да вакцина нема алтернативу. Ако будемо неодговорни, имаћемо озбиљно стање у ком ћемо губити људске животе беспотребно и продужити ову агонију на много више година. Ако желимо да се вратимо нормалном животу, морамо бити одговорни према себе осталима и вакцинисати се”, поручује Ђерлек.
Указује на то да је вакцинисано само 23 одсто становника доби од 18 до 30 година, додајући да се морају наћи модели како да се они мотивишу да приме вакцину.
“Апели и оно што смо досад радили, подстицаји нису дали резултате, мислим да са тим људима треба разговарати, држати трибине, едуковати их, мислим да ће дати више резултата”, напомиње државни секретар Министарства здравља.
Ипак, поручује, предаје неће бити јер се мора доћи до нивоа од 65 до 70 одсто, што, каже, гарантује “чврст бедем и реалну шансу” да дођемо до колективног имунитета.
Према његовим речима, највише проблема са бројем новозаражених има у оним местима где је слаба комуникација и слаба активност локалне самоуправе. Као пример навео је општину Тутин, где је недавно организована свадба са 1.250 гостију.
“Без поштовања мера и масовне вакцинације не можемо се надати добром и једноставном решењу. Ићи ћемо из таласа у талас док се не будемо призвали свести и вакцинисали у довољном броју”, поручује Ђерлек.
„Српска стварност“