- 07. 2019.
У Београду се по 33. пут одржава протест “Један од пет милиона”, овога пута са поруком упућеном председнику Србије Александру Вучићу: “Престаните да нас делите“!
Окупљенима се код Теразијске чесме прво се обратио професор Филозофског факултета Оливер Тошковић.
Оливер Тошковић
Тошковић се у свом говору осврнуо на текст председника Алекдсандра Вучића о лажној елити оцењујући га као покушај да се учесници протеста заваде и поделе.
Истакао је да себе и своје колеге никада није сматрао елитом. “Елита нам не значи ништа и зато јер не купујемо и не плагирамо своје дипломе”, рекао је Тошковић.
“И кад протести престану, наставите да протестујете. Ако шетње престану, наставите да шетате, јер све што, како је рекао, ‘манипулаторским владама’ одговара је да престанете да се буните. Побуна је једино што имамо”, поручио је Тошковић.
И глумац Бранислав Лечић коментарисао је председников текст истакавши да не постоји подела између елите и народа. “То је манипулација”, рекао је Лечић.
Према његовим речима, то је намера да се створи уверење да радни народ на селу или у граду по социјалитичком моделу и даље верује да постоји нека буржоазија и аристократија која себе назива елитом.
“Са старим картама жели за себе и своју околину прибави профит. Та подвала неће проћи. Модерна Србија нема подела”, нагласио је Лечић.
Протестна колона се и ове суботе кретала од Теразијске чесме, Призренском, Бранковом и Поп Лукином улицом, потом Париском и Узун Мирковом, а завршетак протеста биће код зграде Ректората. Како су навели организатори, плагиране дипломе и докторати шаљу јавности јасну поруку – док си на власти, можеш да купиш диплому факултета и да докторираш, а институције неће реаговати.
“Као последица нерешених питања лажних диплома и плагираних доктората, све је извесније да ће Универзитет у Београду пасти на једној од најважнијих ранг листа универзитета у свету – Шангајској листи, што је потврдила и ректорка Универзитета Иванка Поповић. Због тога одлазимо до зграде Ректората, како бисмо подсетили цео Универзитет да он треба да одржава углед академске заједнице, како у свету, тако и од нас, и тиме подстиче младе људе да остану да се образују у Србији”, наводи се у позиву на протест.
На завршетку протеста, код зграде Ректората Универзитета у Београду грађани су лупали на врата те институције желећи да пробуде надлежне да реагују и не дозволе даље пропадање Београдског универзитета.
Студенти су иначе у петак, дан пред протест, посетили зграду Ректората где су у холу ове институције протестовали захтевајући да министри финансија и полиције у Влади Србије Синиша Мали и Небојша Стефановић буду разрешени дужности због диплома које оспорава део академске заједнице. Епилог је био договор са Ректорком Универзитета у Београду Иванком Поповић, која је најавила да ће се са студентима видети после летње паузе, када ће “размотрити како и да ли као институција могу да реагују на њихове захтеве”.
Први протест одржан је 8. децембра, и од онда се упућују захтеви да се открију налогодавци убиства Оливера Ивановића, да се открије ко је покушао да убије Борка Стефановића и да се сазна ко је покушао да убије новинара Милана Јовановића.
На једном од претходних протеста, демонстранти су упутили три захтева. Први је формирање заједничке комисије власти и опозиције за дефинисање фер и поштених изборних услова. Други је избор новог састава РЕМ-а на равноправним основама и на предлог посланичких група власти и опозиције.
Трећи захтев је избор техничког руководства и уређивачког колегијума информативног програма РТС-а и РТВ-а, а које би у прелазном периоду чиниле нестраначке личности и које би равноправно делегирала и власт и опозиција.
„Српска стварност“ / РТС, Агенције /