- 08. 2021.
У Цркви светог Марка у Београду, као и у православним црквама у више градова у Србији, данас је држан помен свим страдалима у хрватској војној операцији “Олуја”, током које је из Хрватске прогнано преко 200 хиљада Срба, од којих је погинуло и нестало њих преко 1.800. Двадест и шест година након овог злочина, 770 људи се још увек води као нестало јер се ни данас не зна где им се налазе гробови.
Председник Савеза Срба из региона, Миодраг Линта, подсећа да у Хрватској постоји 36 познатих гробних места из којих та држава одбија да ексхумира посмртне остатке Срба, идентификује их и преда породицама жртава.
“Треба нам активна политика у борби за истину о нашем страдању, о борби за истину о карактеру ратова, у борби за решавање питања несталих лица. Дакле, није могућа било каква потпуна нормализација односа, ако се не рјеши питање српске имовине, ако се не успоставе исти стандарди у суђењима за ратне злочине, ако се не успоставе исти стандарди везано за поштовање свих жртава, без обзира на националну припадност” изјавио је за РТВ Миодраг Линта.
У тренутку кад је у Србији у завршној фази писање Закон о несталим лицима и када је питање њиховог проналажења подигнуто на највиши политички ниво, из Хрватске још увек не добијамо податке о томе где су они сахрањени. Њиховим породицама је најтеже, каже председница Убружења породица несталих и погинулих лица “Суза”, Драгана Ђукић.
“Породице које су сахраниле своје најмилије имају неки мир, ставили су тачку на тај период и имају гдје да запале свећу. Породице које живе у неизвјесности, њихова агонија траје, њихова олуја још увијек траје” каже Ђукићева.
“Олуја” је почела 4. августа 1995, нападом на тадашњу Републику Српску Крајину. Према подацима “Веритаса”, током и након те војне операције, нестало је 1.877 Срба, међу којима је чак 65% било цивила, претежно старијих од 60 година.
„Српска стварност“















