Naslovna Info Rasejanje Otvorena izložba “Kraljevina Srbija i SAD”

Otvorena izložba “Kraljevina Srbija i SAD”

0
716

petak, 27. jul 2018.

Povodom sto godina od Srpskog dana u SAD u Arhivu Srbije organizovana je izložba “Kraljevina Srbija i Sjedinjene Američke Države”. Izložbu je otvorio Aleksandar Vučić.predsednika Srbije, u prisustvu američkog ambasadora Kajla Skata i istaknutih javnih ličnosti.

Izložba prikazuje odnose dve države od potpisivanja Konzularne konvencije i Trgovinskog ugovora 1881. godine, do kraja Prvog svetskog rata 1918. godine.
Na izložbi su postavljena originalna dokumenta Arhiva Srbije, fotografije, izvodi iz ondašnje američke i srpske štampe…

Otvorena izložba “Kraljevina Srbija i Sjedinjene Američke Države” u Arhivu Srbije

Prijateljstvo, saradnja i savezništvo između Srbije i SAD izgrađivalo se kroz razne vidove diplomatskih, trgovinskih i kulturnih veza i kroz ostvarivanje zajedničkih istorijskih ciljeva u Prvom svetskom ratu.
Otvarajući izložbu predsednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao da Srbija treba da stremi ka boljim odnosima sa SAD, ali i ukazao da Amerika treba da razume da Srbija ne može da pruži više od onoga što su njeni interesi.

“Nadam se i verujem da će Amerika poštovati i respektovati suverenitet, nezavisnost i slobodu srpskog naroda i srpske države, baš onako kako mi cenimo slobodu, snagu i nezavisnost SAD”, rekao je predsednik Vučić. Izrazio je i nadu da ćemo jedni druge jednako da poštujemo i da Amerika poštuje Srbiju baš onako kako Srbija poštuje Ameriku. Srbija, kaže, želi prijateljstva i partnerstva u miru, i da zajedno sa SAD stvaramo nove Tesle i Pupine. Vučić je, primetivši da je danas važan dan u istoriji Srbije, ocenio da su naši odnosi sa SAD višeslojni i višeznačni, a da mi kao mali narod treba da težimo što boljim odnosima sa ovom najvećom silom.

“Treba da pokušamo da dobijemo najviše što možemo za zemlju i narod, a trudimo se da izgubimo najmanje što mora u tim odnosima”, istakao je predsednik Srbije.
Prema njegovim rečima, danas u Srbiji svako zna kakvi su nam bili prethodnih 30 godina odnosi sa SAD. “To su bile teške godine, godine u kojima smo se oko malo čega po vitalnim strateškim pitanjima saglašavali. Ali, 30 godina ne čini istoriju srpskog i američkog naroda“, poručio je Aleksandar Vučić, predsednik Republike Srbije.
.
Na izložbi su, između ostalog, predstavljena i dokumenta o imenovanju prvih diplomatskih predstavnika dveju država, telegram Vudroa Vilsona povodom obeležavanja Kosovskog dana u Vašingtonu, poslanica Roberta Lansinga, državnog sekretara SAD, povodom Srpskog dana u SAD, kao i pismo zahvalnosti regenta Aleksandra Karađorđevića predsedniku SAD Vudrou Vilsonu na velikoj pomoći srpskom narodu. Značajan deo izložbenog prostora posvećen je humanitarnoj ulozi američkih medicinskih misija u Srbiji tokom Prvog svetskog rata. Misija Američkog crvenog krsta, na čelu sa dr Edvardom Rajanom, upućena je u Srbiju ubrzo po izbijanju rata, o čemu svedoči pismo Mihajla Pupina, srpskog generalnog konzula u NJujorku, upućeno srpskoj vladi 8. septembra 1914. godine.
Osim dokumenata iz perioda 1881-1918. godine, posebno je zanimljiv i jedan od retkih sačuvanih dokumenata iz perioda pre uspostavljanja diplomatskih odnosa je i dopis Luja Čepkeja, američkog konzula u Bukureštu iz 1868. godine, kojim poslove američkog konzulata tokom svog odsustva poverava srpskom zastupniku u Bukureštu Kosti Magazinoviću.

Pored predsednika Vučića prisutnima, među kojima su bili i ministri u Vladi Nebojša Stefanović, Nela Kuburović, Vladan Vukosavljević, Jadranka Joksimović, Zoran Đorđević, Nenad Popović, gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić, zamenik gradonačelnika Goran Vesić, predsednik Skupštine grada Nikola Nikodijević i generalni sekretar predsednika Srbije Nikola Selaković, obratili su se ambasador SAD u Srbiji Kajl Skot i direktor Arhiva Srbije Miroslav Perišić.

Izložbu organizuje Arhiv u saradnji sa Ambasadom SAD u Srbiji, a autorke su Jelica Reljić i LJubinka Škodrić. Izložba će biti otvorena do 28. avgusta, od utorka do nedelje od 10 do 18 časova, uz slobodan ulaz.

“Srpska stvarnost”

NEMA KOMENTARA