01.11.2020.
У свету је од почетка пандемије више 46 милиона људи заражено коронавирусом, а од последица заразе преминуло је преко 1.200.405 особа. Највише заражених и преминулих у САД, Индији и Бразилу. У Словенији за два дана преминуло око 50 пацијената, широм Европе “закључавање” и протести
Највећу тежину пандемије осећају Сједињене Америчке Државе где је од почетка пандемије заражено више од 9,4 милиона особа, док је од последица ковида 19 преминуло 236.072 људи. Највиже новозаражених забележено је у Конектикату, Пенсилванији и Њу Џерзију. Држава Њујорк уводи тродневни карантинпре тестирања на ковид 19 за све који улазе у ту земљу.
Велики број заражених свакодневно се бележи и у Индији и Бразилу.
Због наглог раста броја новозаражених у Европи, све више држава уводи националне карантине.
Влада Португалије најављује ново затварање већег дела земље од наредне недеље.
И Влада у Бечу од уторка уводи строжије мере – ноћни полицијски час, затварају се кафићи, барови и ресторани осим за доставу храну.
У Шпанији и Француској настављају се протести због рестриктивних мера, а у Италији због могућег увођења националног карантина.
Белорусја је од поноћи затворила границе за стране држављане.
У Хрватској 16 преминулих и више од 2.000 новозаражених
У последња 24 сата у Хрватској је, на тестираних 8.026 узорака, забележено 2.179 нових случаја заразе коронавирусом, а преминуло је 16 пацијената, саопштио је Национални штаб.
Активних случајева у Хрватској данас је укупно 15.894.
Укупно је до сада забележено 51.495 особа заражених новим корона вирусом, од којих су 562 преминуле.
Укупно се опоравило 35.039 особа од тога 2.221 у последња 24 сата.
У самоизолацији је тренутно 29.338 особа.
До данас је укупно тестирано 502.048 особа.
У Немачкој 29 преминулих и више од 14.000 новозаражених
Дан пред увођење драстичних мера против ширења коронавируса, у Немачкој је регистровано 14.177 новозаражених, а од последњег пресека преминуло је 29 особа.
Како је саопштио Институт “Роберт Кох”, укупно је до сада заражено 532.930 људи, а преминуло је 10.481.
Због великог пораста броја заражених, Немачка од сутра уводи драстичне мере којима влада жели да сузбије ширење епидемије коронавируса. Мере ће бити на снази до краја новембра, а ова одлука којом се прилично ограничава свакодневни живот, изазавала је бруну реакцију грађана, преноси Ројтерс.
Канцеларка Ангела Меркел је рекла да је влада свесна да од људи тражи много, али да мора да се делује сада.
“Наш здравствени систем данас може да се носи са овим изазовом. Али, ако се настави овим темпом, достићићемо границу за неколико недеља. Због тога су неопходне ове оштре мере”,рекла је Меркелова.
Циљ је да се до Божића смањи број нових инфекција, да притом привреда функционише, а школе и вртићи остану отворени.
(Танјуг)
Здравствени систем у Словенији преоптерећен, вирус ушао у домове за старе
У последња два дана у Словенији је од последица ковида 19 преминуло близу 50 особа.
Вирус је ушао и у домове за старе. Како јавља дописник РТС-а из Словеније Владимир Банић, у једном од домова од 93 штићеника чак 86 је позитивно на коронавирус. Оболело је и десет радника.
Здравствени систем у Словенији је преоптерећен, најтеже је у Цељу где је око 25 лекара и 100 медицинских сестара оболело од ковида 19.
Општа оцена у Словенији је да је критично јер недостатак особља и умор исцрпљују пренатегнут систем.
Здрвствени центри позивају добровољце како лекаре приватнике, тако и студенте завршних година факултета да се придруже и да им помогну.
Тренутно се на лечењу налази 800 пацијената, од којих је 122 на Интезивној нези.
У Копру две особе које су биле позитивне на коронавирус у првом таласу су опет позитивне.
У Хрватској се од краја августа бележи раст броја заражених, а тренутно се бележи лоша епидемијска ситуација. Највећи број заражених је у Сплитско-далматинској жупанији.
Њујорк уводи нови режим уласка у државу
Већина људи који долазе у државу Њујорк мораће да проведу најмање три дана у карантину пре него што се тестирају на коронавирус, а уколико резултат буде негативан, моћи ће да напусте карантин.
Ове мере се неће односити на становнике држава са изузетно великим бројем новозаражених, а за Њујорчане који напуштају државу на мање од 24 сата важиће другачија правила, саопштио је гувернер Ендрју Куомо.
Они посетиоци Њујорка чији резултат буде позитиван на коронавирус мораће да остану у карантину. Грађани ће по доласку у државу такође морати да покажу негативан тест на коронавирус не старији од три дана, преноси Ројтерс.
Њујорчани који се враћају у државу након мање од 24 сата морају да се тестирају у периоду од четири дана по доласку, али Куомо није прецизирао да ли морају да буду у карантину док чекају резултате.
Уколико су грађани Њујорка били ван државе дуже од 24 сата, за њих важе иста правила као и за остале.
Према правилима која су на снази у овој држави, путници могу да изађу из самоизолације само четири дана након могуће изложености вирусу, упркос томе што Центар за контролу и превенцију болести упозорава да је период инкубације 14 дана и да тест може да покаже лажан негативан резултат уколико се уради исувише рано.
Новим правилима замењени су ранији прописи према којима они који у Њујорк долазе из држава са лошом епидемиолошким ситуацијом морају да буду у самоизолацији у својим домовима или хотелу током 14 дана, без обзира на резултат теста. Ова листа државе проширена је на скоро све у САД.
Влада Португалија од 4. новембра затвара већи део земље
Португалска влада најавила је ново затварање већег дела земље од 4. новембра, и позвала грађане да остану код куће сем због посла, школе или куповине, преноси Ројтерс.
Премијер Антонио Коста рекао је да мере обухватају 121 општину, укључујући Лисабон и Порто.
У најпогођенијим областима у земљи живи око 70 одсто становништва од близу 10 милиона Португалаца.
(Танјуг)
У Бразилу нови рекорд – 18.947 новооболелих и и 407 умрлих
У последњих 24 сата, у Бразилу је регистровао рекордних 18.947 случајева коронавируса и 407 умрлих, саопштило је министарство здравља, преноси Ројтерс.
У Бразилу је од вируса оболело преко 5,5 милиона људи од почетка пандемије, што је највише после САД и Индије.
Ова јужноамеричка земља има и 159 884 смртна случаја повезана са коронавирусом, што је по броју умрлих сврстава на друго место после САД.
(Танјуг)
Белорусија од поноћи затворила границе
Белорусија је од поноћи затворила границе за стране држављане ради сузбијања епидемије коронавируса.
“Од 1. новембра Република Белорусија суспендује улазак у земљу за стране држављане и особе без држављанства на граничним прелазима у друмском, железничком и воденом саобраћају, у циљу спречавања ширења инфекције изазване ковидом 19, наводи се у саопштењу државне комисије.
Рестрикције се не односе на руске држављане који транзитирају преко Белорусије на путу ка Русији, преноси Тас.
У Белорусији су јуче регистрована 983 нова случаја коронавируса, чиме се укупан број заражених попео на 98.500.
(Танјуг)
У Шпанији нови протести због мера, Санчез осудио насиље
У градовима широм Шпаније у суботу су поново одржани протести због увођења нових рестрикција како би се зауставио пораст броја новооболелих.
Демонстранти су напали полицијске службенике и изазвали нереде на улицама, а премијер Педро Санчез оштро је осудио насилне протесте.
“Само уз одговорност, јединство и жртвовање ћемо моћи да победимо пандемију која уништава све земље. Насиље и ирационално понашање мањинских група се не може толерисати. То није начин”, написао је Санчез на Твитеру.
Протести су одржани у Барселони, Хару, Бургосу, Виторији, Сантандеру, Валенсији и Сарагоси.
Шпанија, једна од земаља најтеже погођених пандемијом, прогласила је ове недеље ванредну ситуацију која ће остати на снази до почетка маја, чиме су локалне власти стекле право да уведу полицијски час и рестрикције на путовања.
У Шпанији је од почетка пандемије коронавирусом заражено више од 1,26 милиона људи, од којих је близу 36.000 подлегло последицама болести.
(Танјуг)
„Српска стварност“ / Агенције /