- 04. 2020.
У више места у Србији грађани су се и вечерас на својим балконима и терасама придружили акцији „Дигни глас: Буком против диктатуре“ на коју су позвали иницијатива „Не давимо Београд“ и Грађански фронт.
Акција „Дигни глас: Буком против диктатуре“ окупила је грађане како би исказали незадовољство управљањем епидемијом у земљи и политичким одлукама власти, у 20.05 часова после традиционалног аплауза подршке медицинским радницима.
Лупало се у шерпе, тигање и лонце и звиждало. Према изворима неких дневника и новинских агенција, највише буке било је у Београду, Нишу, Новом Саду, Смедереву, Ужицу, Зрењанину, Зајечару…Сам Вучић на све то у емисији Око рекао је: “Ја сам, као што знате, политички ветеран, ја сам на шерпе и лонце одавно свико, немам тај проблем, само ме једна ствар ту боли, а то је што су лекари изгубили, јер ови почињу већ у 20.02, јер им је важније да мени звижде. Тај аплауз је био намењен медицинским радницима, а политички лидери који су то организовали показали су да их никад јединство није занимало.” За председника Србије то је углавном политички протест.
Од среде у 20.30 часова, на терасама, али и на крововима, одржава се и нешто што би се могло назвати подршком власти. Симпатизери владајуће партије палили су бакље у знак подршке СНС-у. Таква акција се искрено говорећи могла и очекивати после изјаве народног посланика СНС Владимира Ђукановића коме је веома сметао протест грађана који су лупали шерпе и звиждали актуелној власти и председнику СНС Вучићу који је осуђујући њихово реаговање такорећи најавио контра акцију.
На снимцима на друштвеним мрежама види се посланик напредњака Владимир Ђукановић са бакљом у рукама. На неким снимцима чуле су се и увреде на рачун Драгана Ђиласа. Затим су са оближњих тераса одговарали већ познатим увредама на рачун Александра Вучића. И тако је од синоћ почео прави балконски рат.
Посланик Српске напредне странке Владимир Ђукановић потврдио је да је синоћ око 20.30 палио бакље, али да је то чинио са своје зграде и да тиме није прекршио полицијски час. Међутим, на видео снимцима који круже по друштвеним мрежама види да је био на крову вишеспратнице у којој он не живи.
Са бакљама које су могле изазвати пожар присталице СНС-а су уз бакљаду скандирале пароле против опозиције.
Посланик Демократске странке (ДС) и члан Одбора за одбрану и унутрашње послове Балша Божовић затражио је данас од министра унутрашњих послова Небојше Стефановића да му прибави информацију о броју особа које су приведене због синоћњег „организованог дивљања хулигана“ у време забране кретања.
Новинарка Весна Малишић сматра да протест и контрапротест показују како изгледа “кад имате спонтане изласке грађана на терасе који лупају у шерпе са својим кутлачама и кад имате оне протесте које организује власт”.
“Они имају целу логистику, од озвучења, политичких порука које желе да постигну, од бакљада и изласка на кровове зграда у време кад други морају да буду затворени, то је још једна лоша порука. Мислим да је власт имала шансу да разуме зашто грађани лупају, изабрала је логику контрамитинга, то није добро”, наводи Весна Малишић.
Шерпа као политички реквизит у Србији није се користила скоро 25 година. Последњи пут, коалиција Заједно уз шерпе се бунила због крађе на локалним изборима 1996. Неки шерпе никад нису волели и то никад нису крили. Други су у њих ударали, али оне су за њих постале симбол изневерених нада после 5. октобра. За треће шерпе су подсећање на време герилске политичке борбе и нешто што буди наду да би поново могло да дође до победе.
Може ли лупање у шерпе у 20.05 нешто да каже о политичкој ситуацији у Србији данас? Опозиција је задовољна бројем људи који лупа на терасама. А власт тврди да је задовољна истраживањима јавног мњења по којима стоји веома добро. У исто време представници опозиције износе резултате својих истраживања и тврде да су резултати власти лажирани и да више СНС и њени сателити немају некадашњу предност и да зато и на рачун здравља сопственог народа желе да одрже изборе што пре, како би спасли што се спасти може.
„Српска стварност“ / РТС, Агенције /