- 0 08. 2021.
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић обишла је данас, у оквиру посете Јабланичком округу, индустријску зону Косанчић у општини Бојник, која ће бити завршена 2022. године.
Брнабић је истакла да је у ту зону Европска унија уложила милион евра, а да је из државног буџета издвојено додатних 219.000 евра, уз напомену да је тим средствима урађено прво комунално опремање онога што ће бити индустријска зона у Бојнику.
Она је указала на то да је завршено 50 одсто посла и да преосталих 50 одсто треба да буџетира локална самоуправа, али да ће се видети колико то Бојник може да реализује.
Уколико локална самоуправа то није у могућности, видеће се колико Министарство привреде може да помогне из буџета како би се завршило комунално-инфраструктурно опремање и да се индустријска зона Косанчић припреми и за неког страног инвеститора.
Премијерка је нагласила да Србија ипак треба више да се ослања на домаће знање и способности јер, како је прецизирала, у Бојнику има 1.650 регистрованих пољопривредних газдинстава.
Треба да видимо како да вам помогнемо да ојачате, шта је то што кроз подстицаје можемо да вам дамо за садни материјал, додатну едукацију, електрификацију поља, наводњавање – све оно што вашу производњу може да учини конкурентнијом и одрживијом, па онда да ви будете корисници ове индустријске зоне. То је оно на чему морамо да радимо сваки дан, поручила је Брнабић.
Она је поновила да је држава увек спремна да подржи све пројекте и иницијативе на локалу које воде ка новом расту и развоју, али да се не сме дозволити да све зависи од Владе, јер локална самоуправа треба да препозна који су пројекти добри.
У неким срединама, како је указала, постоји потенцијал локалне привреде који је много већи него што би значило довођење неког страног инвеститора.
Брнабић је као пример навела млади брачни пар из Лебана, који је отворио најмодернију фарму свиња у Србији, а то су учинили својим средствима, користећи подстицаје за сточарство, а сада им Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде помаже да се пријаве за ИПАРД фондове.
Према њеним речима, они имају тржиште на које могу све да пласирају, а притом су спремни да улажу у едукацију, стандарде и грла.
Зато је, како је истакла, велика одговорност на локалној самоуправи да предложи добре пројекте и да то подстиче, не ослањајући се само на стране директне инвестиције, које су свакако важне, али ипак мора више да се верује у наше знање и способности.
Са овим потенцијалима могли бисмо са малим улагањима да створимо за ове људе невероватне ствари које би сами водили. То не значи да се нећемо борити за стране инвестиције, али док то радимо не смемо да изгубимо ниједан дан, поручила је премијерка.
Она је, говорећи о обавештењу компаније “Геокс” из Врања да иде у стечај, изразила уверење да ће се у најкраћем року наћи посао за људе који су радили у овом предузећу, те да гарантује да нико неће бити заборављен.
Према њеним речима, то је процес који се природно дешава када постоје раст и развој једне економије, а “Геокс” не може да издржи раст минималне зараде у Србији.
Брнабић је подсетила на то да је од 2014. године уведено да се субвенције дају и страним и домаћим инвеститорима, који су тиме изједначени, али само уколико ниво плата буде 20 одсто изнад минималца, а затим су плате полако почеле да расту.
Данас имате Србију у којој је просечна плата нешто изнад 65.000 динара, а очекујемо да ће ићи преко 600 евра на почетку 2022. године, уз предлог да минималац буде већи од 35.000 динара. Компаније као што је “Геокс” то не могу да испрате, те ће ићи у земље где могу да плаћају запослене мање, објаснила је премијерка.
Она је нагласила да је Србија данас у другачијој позицији, кредибилнија је инвестициона дестинација, а људи који су радили у “Геоксу” прошли су неку обуку, имају искуство, што је другачија ситауција него кад је ова компанија долазила у Србију.
Желели смо инвеститоре који ће давати веће плате, боља радна места и то се сада дешава. Имаћемо проблеме када одлазе инвеститори, али ћемо их у ходу решавати и пронаћи решења за запослене у тим компанијама, закључила је премијерка.
Министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић подсетила је на то да је у Бојнику била пре две године, када јој је додељена плакета за допринос због пројекта индустријске зоне Косанчић.
Сви заједно морамо да радимо, и држава и локална самоуправа, како бисмо оживели овај велики пројекат, за који је ЕУ определила милион евра. Та средства су наменски потрошена, будући да су урађене приступне саобраћајнице и све што је било неопходно од инфраструктуре да би инвеститори овде дошли, објаснила је она.
Јоксимовић је прецизирала да је реч о површини од 53 хектара, од којих ће 33 хектара бити пољопривредно земљиште, док је остатак намењен за индустријска постројења.
Према њеним речима, ово је једна од развојних шанси општине Бојник јер се већина становништва бави пољопривредом, а да бисмо то унапредили морамо да доведемо инвеститоре.
Она је исказала захвалност Унији, која је издвојила средства за индустријску зону, и уједно најавила да почиње нови програм подршке Европске уније локалном развоју ЕУ ПРО.
Јабланички округ је до сада прилично добро користио ова средства. Сада иду нови позиви, где ће бити више од 45 милиона евра на располагању и зато позивам све општине у округу да припремe пројекте, посебно оне који су везани за одрживу пољопривредну производњу како бисмо покренули овај крај, поручила је министарка.
Заменица шефа Делегације ЕУ у Србији Матеја Норчић Штамцар рекла је да је циљ пројекта у који је ЕУ инвестирала милион евра да се привуче више инвеститора, повећа број радних места и економски капацитет не само општине Бојник, већ и целог тог краја.
Председник Општине Бојник Небојша Ненадовић рекао је да локално руководство улаже огромне напоре на припреми разних пројеката који би помогли Бојнику да више не буде међу 40 најнеразвијенијих општина у Србији.
Желимо да реализујемо пројекте како са прекограничном сарадњом са Бугарском, тако и са Владом Србије. Један од успешних пројеката које смо урадили јесте управо овај у Косанчићу, који ће препородити општину и омогућити отварање нових погона и радних места, поручио је Ненадовић.
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић претходно је обишла Сијаринску бању и Специјалну болницу Гејзер у општини Медвеђа и том приликом потврдила да је постигнут договор о томе да се уради пут како би се та бања повезала са Пролом, Луковском и Куршумлијском бањом.
Брнабић је изразила задовољство због тога што је држава уложила значајна средства у Сијаринску бању и поновила да је то предео огромног потенцијала.
Важан пројекат на којем треба да радимо у будућности, а сада смо га договорили, јесте повезивање са Куршумлијом преко Радан планине. Тим путем ћемо Сијаринску бању повезати са три прелепе бање – Пролом, Луковском и Куршумлијском или Краљевском бањом, Ђавољом вароши, а ту имамо и Царичин град, указала је премијерка.
Она је навела да у овом крају постоји огроман потенцијал за туризам и истакла да ће држава наставити да улаже и у Сијаринску бању и у Медвеђу и у Јабланички округ, пре свега у туризам јер је у неке од општина тог округа тешко довести стране инвеститоре.
„Српска стварност“