Mesto za reklamu
  1. 04. 2021.

У свету је од почетка пандемије више од 145 милиона људи заражено коронавирусом, а од последица заразе преминуло је преко 3.085.000 особа. Опоравило се више од 123,3 милиона особа. Највише заражених и преминулих има у САД, а велики број заражених свакодневно се бележи и у Бразилу и Индији, показују најновији подаци сајта worldometer.

СЗО: Људи умиру широм света јер нису вакцинисани

Људи умиру широм света јер нису вакцинисани против ковида-19, јер нису тестирани и нису лечени, изјавио је генерални директор Светске здравствене организације Тедрос Аданом Гебрејесус.

Он је изразио забринутост због све већег броја случајева коронавируса у Индији.

“Ситуација у Индији је поражавајући подсетник на оно шта вирус може учинити”, рекао је Гебрејесус на виртуелном брифингу у Женеви.

Од сутра нове рестриктивне мере у Немачкој

У Немачкој од суботе ступају на снагу нове рестриктивне мере у борби против коронавируса које су донете упркос жестоким критикама, а сва нова правила важе најкасније до 30. јуна.

Према тим мерама чланови једног домаћинства смеју да се виде и друже с максимално једном особом из другог домаћинства. Не рачунају се деца млађа од 14 година. То ограничење не важи за састанке брачних партнера или особа које живе заједно, односно у случају неге особа којима је потребна помоћ. Максималан број особа које смеју да присуствују сахранама је 30.

Полицијски час на снази је од 22 часа увече до 5 сати следећег јутра. Грађани у то време не смеју да напуштају своје станове или куће. Изузетак важи у случају хитног одласка до лекара или у неким другим хитним случајевима.

Kретање на свежем ваздуху дозвољено је до поноћи, али људи смеју да се крећу сами, а забрањено је коришћење спортских терена или дворана.

Продавнице смеју да услуже муштерије само ако они донесу негативан тест на корону, односно након што резервишу термин за боравак у продавници или робној кући.

Рестрикције не важе за продавнице у којима се продаје храна и пиће, апотеке, трговине с дечијим потрепштинама, оптичаре, бензинске пумпе, киоске, центре за башту или продавнице који продају артикле за кућне љубимце. Број муштерија зависи од величине продавнице. У затвореним просторима купци морају да користе заштитне маске.

Позоришта, опере, концертне дворане, музички клубови и биоскопи се затварају и забрањује се одржавање било каквих догађаја.

Забрањена је конзумације хране и пића у ресторанима и кафићима, али је дозвољено издавати храну или пиће за понети. Достава хране такође је дозвољена.

Дозвољен је рад фризерских салона, али муштерије морају све време да носе заштитне маске, а приликом уласка у салон морају да донесу и негативан тест на корону.

Изнајмљивања туристичких преноћишта је забрањено.

За школе и даље важи правило да се ученици и наставно особље морају тестирати два пута недељно.

Запослени који морају да дођу на радно место њихове фирме морају да понуде два теста на корону недељно.

Британци би преко лета могли да забораве на маске

Британци би овог лета могли да забораве на маске с обзиром да вакцине смањују стопу заразе, кажу владини стручњаци.

Следећи корак премијера Бориса Џонсона за излазак из закљуавања планиран је за 17. мај, када би требало да буду ублажене неке мере у угоститељству.

Релативна нормалност требало би да се настави до 21. јуна, када ће сва законска ограничења социјалних контаката бити укинута и догађаји попут венчања биће поново дозвољени.

Владини сручњаци сматрају да вакцине делују јако добро, а међу грађанима је веома добар одзив.

Упозорили су, међутим, да ће маске и евентуално још неке мере бити потребне и наредне јесени и зиме уколико број случајева заразе почне да расте.

Грчка отвара тржне центре уз ограничења

Тржни центри и аутлети поново ће се отворити уз ограничења широм Грчке, саопштио је Генерални секретаријат за трговину и заштиту потрошача грчког Министарства за развој.

То укључује регионе Солуна и Kозанија, где је читав сектор малопродаје остао затворен за разлику од остатка земље.

Kупци ће моћи да уђу у продавнице тржних центара само са заказивањем.

Најмање интересовање за вакцинацију на Kипру и у Бугарској

У Европској унији најмање интересовање за вакцину забележено је на Kипру, где се само 16 одсто становника изјаснило да би примило вакцину против ковид-19.

Према анкети чије је резултате представила Европска комисија, на другом месту по незаинтересованости за вакцинацију је Бугарска, где је у овом тренуткуи 19 одсто грађана спремно да прими вакцину.

Просечна заинтересованост, у земљама ЕУ је 45 одсто, наводи се у истраживању. Истовремено,све је више грађана у ЕУ који сматрају мере против пандемије подношљивијим. Неподношљивим их сматра 11 одсто, а 29 одсто изјаснило се да тешко подноси ограничења.

Мерама није задвољно 49 одсто становника ЕУ, док је 43 одсто задовољно.

Аустрија од 19. маја ублажава епидемиолошке мере

Аустријски канцелар Себастијан Kурц саопштио је да ће од 19. маја уследити ублажавање епидемиолошких мера у целој земљи.

“Срећан сам што су се прогнозе обистиниле. Можемо до лета да се вратимо нормалности. Налазимо се на последњим метрима пандемије”, нагласио је Kурц.

Аустријски канцелар је саопштио да ће од 19. маја уследити попуштање мера, и отварање угостељских објеката, спортских објеката, туризма…

С тим у вези нагласио је да ће грађани такозваним “зеленим пасошем”, доказом о прележаном ковид обољењу, тестирању или вакцинацији, добити приступ тим објектима.

Истакао је да, иако тренутна ситуација изгледа добро, и даље ће се пратити како би се на време реаговало у случају погоршања.

Школе ће нормално почети да раде од 26. априла, основци свакодневно, а старији по сменама.

Вицеканцелар Валтер Kоглер саопштио је да ће од 19. маја почети да раде и културне институције, уз одређена ограничења у броју посетилаца.

Поново ће бити могуће одржавање конгреса и сајмова.

Немачка без ограничења за употребу “Џонсон и Џонсон” вакцине

Немачка је одлучила да у овом тренутку не поставља ограничења за употребу америчке вакцине  “Џонсон и Џонсон” против ковида 19, а следеће недеље биће урађена нова процена података о њеној употреби.

Немачка комисија за вакцину (СТИКО) ограничила је раније употребу вакцине “Астра-Зенека” против ковида 19 на особе старије од 60 година због ризика од појаве крвних угрушака, а према речима председника Института “Паул Ерлих” – Клауса Чичутека, вакцина “Џонсон и Џонсон” је ефикасна и безбедна, а учесталост извештаја о изузетно ретким проблемима згрушавања је десет пута мања него код “Астра-Зенеке”, преноси Ројтерс.

Он је саопштио да састанак СТИКО за процену података о вакцини “Џонсон и Џонсон” није довео ни до каквих ограничења за њену употребу.

“Следеће недеље биће нових састанака СТИКО-а и на основу ажурираних података биће извршена наредна процена”, рекао је Чичутек на конференцији за новинаре у Берлину.

Европска агенција за лекове (ЕМА) подржала је вакцину “Џонсон и Џонсон” ове недеље након испитивања случајева ретког проблема са згрушавањем крви код одраслих особа у САД које су њом имунизовани, али је државама чланицама Европске уније препуштено да саме одлуче како ће је користити.

(Танјуг)

Треће ванредно стање у Токију и још три провинције

Јапан је прогласио треће ванредно стање за регион Токија и три западне префектуре у нади да ће то помоћи у заустављању поновног брзог ширења коронавируса уочи Олимпијских игара у јулу.

Јапански премијер Јошихиде Суга објавио је одлуку о увођењу ванредног стања за префектуре Токио, Осаку, Кјото и Хјого, која ће бити на снази од 25. априла до 11. маја, преноси агенција АП.

Проглашење трећег ванредног стања од поцетка пандемије је уследило само месец дана по окончању претходног ванредног стања у подручју Токија.

У оквиру најновијих мера, договорено је привремено затварање барова, шопинг центара, забавних паркова, позоришта и музеја. Школе ће остати отворене, али се од универзитета тражи да се врате на онлајн наставу.

Ношење маски, боравак код куће и друге мере за ширу јавност и даље су захтеви који нису обавезни, због чега стручњаци брину да ли ће се поштовати.

Јапан, који је имао око пола милиона случајева заражених и 10.000 смртних случајева, није уводио закључавање у целој земљи.

(Танјуг)

Број новозаражених у земљама региона у благом паду

Готово све земље региона бележе благи пад новозаражених коронавирусом, али број хоспитализованих и умрлих и даље је на нивоу претходних дана.

У Хрватској у последња 24 сата регистровано 2.529 нових случајева, од 8.783 тестирана узорка, што је удео од 27 одсто. Пријављено је 46 преминулих пацијената. Укупни број активних случајева данас је 16.168.

Словенија је тестирала 5.371 узорак, од којих је на корона вирус позитивно 900 или 16,8 одсто. Седмични просек новозаражених у Словенији је 689. Пријављено је шест смртних случајева.

У Босни и Херцеговини, Федерацији БИХ, Републици Српској и Брчко дистрикту, регистрована су 362 позитивна случаја на корона вирус од 3.370 тестираних узорака. Пријављено је 39 преминулих пацијената.

У Црној Гори је пријављено шест смртних исхода и 161 новозаражена особа 1.324 тестирана узорка. Преминули су били старости између 63 и 83 године.

У последња 24 сата у Северној Македонији је тестиран 2.841 узорак, од којих је 489 новозаражених. Пријављена су 33 смртна случаја.

Према последњем пресеку епидемиолошке ситуације у Мађарској је пријављено 207 смртних случајева, углавном старијих особа. Новозражених је 3.427 особа.

Румунија је тестирала различитим методама више од 37.300 узорака, од којих је 2.523 позитивно на коронавирус. Пријављено је 170 преминулих пацијената.

У Бугарској су у последња 24 сата тестирано 13.423 узорка, од којих је 1.681 особа новозаражена. Пријављена су 103 смртна случаја.

„Српска стварност“ / Агенције /

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here