Mesto za reklamu
  1. 05. 2020.

Коронавирусом је широм света заражено више од пет милиона људи, а до сада је преминуло 330.000. Анализа Поликлинике у Милану потврдила је да је вирус циркулисао у Италији пре 21. фебруара, када је утврђен први званичан случај. Током последња 24 сата у Шпанији је број преминулих од последица заразе коронавирусом порастао за 48.

У Русији је у протекла 24 часа од последица ковида 19 преминуло 127 особа, тако да укупан број смртних случајева у тој земљи износи 3.099. Регистровано је 8.849 новозаражених. Са укупно 317.554 заражена, Русија је на другом месту на свету, после Сједињених Америчких Држава.

У Немачкој је у протекла 24 сата забележено 745 случајева коронaвируса, мало мање него дан раније, када је регистровано 797 оболелих, показују подаци Института за инфективне болести “Роберт Кох”.

Током последња 24 сата преминуло је још 57 особа, док су у среду пријављена 83 преминула. До сада је у Немачкој умрло 8.147 људи.

У Бразилу је током последња 24 сата регистровано скоро 20.000 нових случајева заразе коронавирусом, што је рекордан број оболелих у једном дану у тој земљи.

У Кини су у среду забележена два нова случаја коронавируса, док их је дан раније било пет, саопштила је Национална здравствена комисија.

У Вухану, граду у којем је крајем прошле године избила епидемија коронавируса, продужена је забрана трговине дивљим животињама, која подразумева и забрану лова и једења те врсте животиња.

Сваки двадесети давалац крви у Милану развио је антитела на ковид 19 пре првог званичног позитивног случаја у Италији крајем фебруара, утврђено је истраживањем поликлинике из главног града Ломбардије.

Резултати истраживања су потвда је да је вирус циркулисао у Италији пре 21. фебруара, када је утврђен први званичан случај, пише Коријере дела сера.

Још 156 особа умрло у Италији

Од последица заразе коронавирусом, у Италији је током последња 24 сата преминуло 156 особа, што је незнатно мање од 161, колико их је било јуче. Регистрована су још 642 случаја заразе. У среду их је било 665.

Укупан број преминулих сада износи 32.486. Више жртава од Италије имају само САД и Уједињено Краљевство. По броју заражених, Италија је на шестом месту у свету, а има их укупно 228.006.

Још 48 мртвих у Шпанији, најмање још од 16. марта

Током последња 24 сата, у Шпанији је број преминулих од последица заразе коронавирусом порастао за 48, па је укупан број мртвих сада 27.940. Заразиле су се још 482 особе, па их је сада укупно 233.037.

Ово је први пут после 16. марта да је број умрлих на дневном нивоу пао испод 50, преноси Ројтерс.

У Француској и даље опада број преминулих

У Францусккој су у последња 24 сата од ковида 19 преминуле 83 особе, што је пад броја смртних слуцајева од 0,3 одсто, саопштиле су здравствене власти.

Укупан број преминулих у болнцама и старачким домовима тиме је порастао на 28.215, преноси Ројтерс. У Француској је заражено укупно 181.575 особа.

САД послале Русији 50 респиратора

Сjедињене Америчке Државе су послале Русији 50 респиратора, у оквиру хуманитарне донације вредне 5,6 милиона долара која би требало да помогне земљи да се избори с пандемијом коронавируса.

Америчка амбасада у Москви је саопштила да је прва пошиљка респиратора америчке производње стигла у четвртак у Москву, а да ће наредне недеље бити послато још 150.

“Нарочито за време криза морамо да радимо заједно и да оставимо по страни политичке разлике и усредсредимо се на потребе наших народа”, рекао је амерички амбасадор Џон Саливен.

Русија је прошлог месеца послала медицинске залихе, међу којима и респираторе руске производње, Сједињеним Државама.

Само 1,1 одсто Данаца има антитела

После разочаравајућих резултата тестирања становништва Шведске на антитела против коронавируса, који показују да таква антитела поседује низак проценат житеља те земље, испитивања спроведена у Данској показују да је тамо ситуација у том смислу још неповољнија.

Студију је објавила једна агенција задужена за заразне болести која ради под окриљем министарства здравља.

Од 2.600 насумично одабраних Данаца, 1.071 њих до сада је пристало да буде тестирано на антитела, али је само 12 њих – око 1,1 одсто, било позитивно на тим тестовима, преноси Гардијан.

Захарова: Неприхватљиво да се СЗО користи за политичке игре

Портпаролка министарства спољних послова Русије Марија Захарова оценила је као неприхватљиве спекулације о раду Светске здравствене организације као и покушаје да се она “искористи за политичке обрачуне”.

Према њеним речима, чланице 73. заседања СЗО “потврдиле су намеру да интензивирају потенцијал за консолидовану сарадњу пред опасним глобалним изазовом”, преноси Тас.

“Управо је то мисија ове организације, тако да су нарочито неприхватљиве спекулације које се периодично појаве и покушаји да се СЗО претвори у место за постизање неких политичких резултата”, рекла је Захарова.

На 73. заседању СЗО одржаном видео-конференцијом 18. и 19. маја у Женеви усвојена је резолуција којом се позива да се провери међународни одговор на пандемију укључујући саме СЗО.

Сер Дејвид Кинг: Други талас у Британији неизбежан

Некадашњи главни научни саветник британске владе, сер Дејвид Кинг, упозорава да је сасвим известан други талас коронавируса у Великој Британији, нарочито у Лондону и другим великим градовима, и да би укупан број жртава могао достићи 200.000.

Кинг, који носи почасну титулу професора физичке хемије на Универзитету у Кембриџу, критиковао је одлуку премијера Бориса Џонсона да, упоредо са ублажавањем рестриктивних мера, званичну поруку становништву поводом пандемије, која је донедавно гласила “Останите код куће”, замени новом, која гласи “Останите на опрезу”.

“Нико тачно не зна шта та порука значи, сматрам да се влада све време понашала на неодговоран, опасан и некохерентан начин”, рекао је овај стручњак, додајући да ће нова порука становништву довести до пораста броја заражених и поновног увођења изолације у земљи.

Још две особе преминуле у Грчкој

У Грчкој су у протекла 24 часа од ковида 19 преминуле две особе, док су се три заразиле, саопштио је портпарол грчког Министарства здравља Сотирис Циодрас, чиме је укупан број преминулих порастао на 168, а заражених на 2.853.

На респираторима се налази 21 особе, њихов просек година је 72 и осам од њих су жене. Већина њих, 95,2 одсто, има друга обољења и стари су преко 70 година.

Са одељења интензивне неге пуштено је кући 98 пацијената, а укупан број тестираних особа у Грчкој је 144.078.

Грчка 15. јуна отвара границе за туристе

У плану “Обнова туризма”, који је представио грчки министар туризма Хари Теохарис, истиче се да ће од 15. јуна Грчка дозволити улазак туристима у почетку из земаља изабраних на основу “епидемиолошких критеријума”.

Штавише, грчки министар туризма је рекао да туристи који долазе у Грчку неће морати да се тестирају на коронавирус пре путовања, нити ће бити у карантину по доласку, пренео је Грик сити тајмс.

Прве земље чијим туристима ће Грчка дозволити да дођу, а које имају добре епидемиолошке критеријуме су Србија, Кипар, Израел, Кина, Јапан, Аустралија, Норвешка, Данска, Аустрија, Бугарска, Румунија, Албанија, Северна Македонија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Пољска, Мађарска, Словачка и Чешка.

Албанија отвара све границе до краја маја

Албански премијер Еди Рама најавио је потпуно отварање границе Албаније до краја маја, додајући да та земља почиње са припремама за туристичку сезону, преноси портал Плус инфо.

“У току месеца маја наша земља ће бити потпуно отворена. Албанске границе ће бити отворене. Почећемо да се припремамо за туристичку сезону”, рекао је Рама у албанској скупштини током данашње пленарне седнице.

Прошлог понедељка у Албанији је започела друга фаза попуштања рестриктивних мера, што подразумева отварање барова, ресторана, кафића, музеја и библиотека.

Четвртина Американаца незаинтересована за вакцину, не верују ни Трампу

Према резултатима анкете коју су спровели Ројтерс и Ипсос, четвртина Американаца није или је мало заинтересована да прими вакцину против коронавируса.

Анкета је показала да је администрација председника Доналда Трампа суочена са озбиљном кризом поверења због својих, често контрадикторних, одлука током пандемије и бројних критика у јавности.

Око 36 одсто анкетираних је изјавило да не би примили вакцину уколико би председник Трамп рекао да је безбедна, док би председникова оцена позитивно утицала само на 14 одсто испитаника.

Већина анкетираних је изјавила да би на њих најснажније утицале препоруке Агенције за храну и лекове или резултати научних истраживања.

Још 54 случаја заразе у кланици у немачком Дисену

Након даљих тестирања запослених у кланици компанија “Вестркраун” у немачком Дисену код Оснабрика установљена су 54 нова случаја заразе коронавирусом.

Од тих нових случајева, 38 су контакт особе раније заражених у карантину, а 16 ће од сада бити у изолацији. Власти траже контакте нових случајева како би установили да ли има још заражених.

Након што је после првих заражених радника производња сведена на минимум, односно обрађено је преостало ускладиштено месо, сада је производња потпуно обустављена на две недеље.

Месна индустрија у Немачкој у великом обиму користи радну снагу из источне Европе, а политичари, синдикати и црква протеклих година често су их критиковали због лоших услова рада и становања.

Још 2,4 милиона незапослених у САД

Више од 2,4 милиона грађана САД пријавило се прошле недеље за добијање накнаде за незапосленост, услед последњег таласа отпуштања због епидемије која већ два месеца блокира пословне активности и гура економију у дубоку рецесију.

Америчко министарство рада је саопштило да је отприлике 38,6 милиона људи без запослења поднело захтев за помоћ државе, пошто је коронавирус приморао милионе предузећа да затворе врата и смање радну снагу, преноси агенција АП.

Стопа незапослености достигла је 14,7 одсто, и највиша од 1930-их прошлог века.

Корона изазвала депресију код 17 одсто шпанске деце

Једно од шесторо деце у Шпанији се осећа депресивно током пандемије коронавируса, а овај проценат је и већи у сиромашнијим породицама, известио је Ројтерс.

Организација “Save the children” саопштила је да је априлско истраживање показало да се 17 одсто деце осећа депресивно, 32,3 одсто деце из породица са економским проблемима има поремећај сна, а 30,1 одсто најмлађих из сиромашних породица осећа изражени страх од болести.

Шпанска влада је најавила да ће најсиромашнијим домаћинствима обезбедити новчану помоћ.

Коронавирус у региону:

Укинуто ванредно стање у Републици Српској

Скупштина Републике Српске укинула је ванредно стање, а одлука ступа на снагу са даном објављивања у Службеном гласнику. За ову одлуку гласало је 60 посланика.

Премијер Радован Вишковић рекао је у завршној речи да се укидањем ванредног стања укида и полицијски час.

Поручио је да то не значи да грађани не треба да се придржавају мера попут држања физичке дистанце и ношења заштитне опреме.

Један нови случај заразе у Црној Гори

Институт за јавно здравље Црне Горе потврдио је један нови случај заразе коронавирусом. Анализирано је 208 узорака.

Укупан број заражених од почетка епидемије са последњим случајем је 325, а број опорављених 314. Умрло је укупно девет особа.

Хрватска од 27. маја дозвољава окупљања

Национални штаб цивилне заштите Хрватске најавио је да ће наредне седмице бити објављене препоруке са одговарајућим епидемиолошким оквиром за одржавање приватних и пословних окупљања, укључујући и венчања, а намера је да оне почну да се примењују од 27. маја.

Од 27. маја је, наиме, предвиђено да се у затвореним просторима омогући окупљање 100 особа, а на отвореном до 300. Повећање броја зависиће од епидемиолошке ситуације.

У саопштењу Штаба се наводи да су од 30. маја одобрена такмичења на отвореноме без публике уз епидемиолошки оквир Хрватског завода за јавно здравство који ће у међувремену бити објављен.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here