- 05. 2021.
Председник Александар Вучић уручио је, на свечаности у Великој дворани Задужбине Илије М. Коларца, стипендије Фонда за младе таленте “Доситеја” најбољим студентима Београдског универзитета.
Ове године додељено је скоро 1.500 стипендија, од којих је 609 студентима Универзитета у Београду.
Председник Александар Вучић поручио је најбољим студентима Универзитета у Београду, да држава рачуна на њих, а да је на њима да буду најбољи део нашег друштва.
Вучић се у обраћању на свечаности присетио да је и он пре 30-ак година постао стипендиста Фонда за развој научног и уметничког подмлатка, и, како каже, иако није постао ни научник, ни уметник, једну ствар је разумео – да они сада имају обавезу да буду најбољи део друштва.
Најавио је да ће висина стипендије, која сада износи 30.000 динара, бити већа следеће године.
Истакао је да нико не мисли да је држава са 30.000 динара стипендије превише помогла, да је “спасила планету”, нити да су надлежни због тога заслужили ордење и споменике, али је држава урадила једну важну ствар.
“Не зато што ће то вашим родитељима да олакша улагање у вас, јер су они заслужни за ваше успехе, већ зато што то ствара обавезу – да, када добијете ту потврду од државе, видите да држава на вас рачуна, са више одговорности бринете о својој земљи, да се на сваком мешту понашате најодговорније”, поручио им је Вучић.
“Желим вам да радите и учите, опростите другима што сте себи, да будете добри људи, да бринете о нашем друштву и волите Србију”, закључио је Вучић.
Стипендије “Доситеја” се додељују за изванредне резултате и достигнућа у образовању, као и за надареност која плени посебношћу и отвара мноштво неограничених могућности за изузетан успех.
Свечаности су присуствовали и министар омладине и спорта Вања Удовичић, који је и председник Фонда и министар просвете Бранко Ружић.
Министар Удовичић је поручио да је од 2014. године до данас уложено више од 40 милиона евра у подршку више од 20.000 студената.
Свечаност на Коларцу почела је извођењем студентске химне “Гаудеамус игитур”, у извођењу хора “Мокрањац”, а приказан је и кратак филм “200 најзнаменитијих Српкиња и Срба”.
„Српска стварност“