Mesto za reklamu
  1. 04. 2020.

Коронавирусом је широм света заражено 2.282.000 људи, а до сада је преминуло више од 156.000. Светска здравствена организација упозорава да не постоје докази да су излечени људи стекли имунитет. Број мртвих у Шпанији премашио је 20.000, а у Британији само у болницама 15.000. Градоначелник Њујорка Бил де Блазио позвао је своје суграђане да пријаве оне који не поштују мере. У Италији је данас забележен најмањи број смртних случајева од 12. априла – 482.

Коронавирус у свету:

Сједињене Америчке Државе су земља са највише заражених и преминулих.  Инфицирано је 710.000 људи, а преминуло више од 37.000.

Још 540 особа је преминуло у Њујорку, саопштио је гувернер Ендру Куомо. Забележено је и 2.000 новозаражених или хоспитализованих. “Умрло је још 540 људи. Није много, као што је било, али је још увек 540 људи, 540 породица. У болницама је преминуло 504, а у старачким домовима 36. Највише се плашимо за старачке домове. Најугроженија популација на једном месту – идеално за вирус”, рекао је Куомо.

Градоначелник Њујорка Бил де Блазио позвао је своје суграђане да пријаве оне који не поштују мере социјалног дистанцирања. “Кад видите гужву, кад видите да људи не поштују мере, кад видите крцат супермаркет, било шта, можете то одмах пријавити да бисмо могли да потражимо помоћ и решимо проблем”, рекао је Де Блазио у видео-клипу објављеном на Твитер налогу. Објаснио је Њујорчанима да треба да фотографишу људе који крше прописане мере и пошаљу фотографије на одговарајући број.

Иначе, грађани Њујорка моћи ће да се венчају на даљину – преко видео-линка. “Данас потписујемо извршну уредбу која ће омогућити људима да потврду о браку добију на даљину, а службеницима да венчање обаве преко видео-линка”, саопштила је секретарка гувернера државе Њујорк Ендруа Куома Мелиса де Роса. “Више нема изговора када се постави питање брака. Можете то урадити и преко Zoom-a. Да или не?” – нашалио се Куомо.

У Италији је данас забележен најмањи број смртних случајева од 12. априла – 482, али је укупни број преминулих премашио 23.000, саопстила је Служба цивилне заштите. Забележена су 3.493 нова случаја заразе, па је укупан број заражених 175.925, док је преминуло укупно 23.227, преноси Ројтерс. У саопштењу се истиче да дневна статистика о броју преминулих и новооболелих показује да се ситуација у последњих 13 дана стабилизује.

У Уједињеном Краљевству је број преминулих у болницама порастао за 888, на укупно 15.464. Заражено је 114.217 људи.

Британски премијер Борис Џонсон имао је неке контакте с министрима док се опорављао од коронавируса, рекао је министар за локалну управу Роберт Џенрик. Истакао је да се премијер одмара и опоравља играјући мице и слуша савете доктора, преноси Ројтерс. “Премијер је имао неке контакте с министрима, али углавном у свом приватнм кабинету овде у Даунинг стриту”, навео је Џенрик на конференцији за новинаре.

Грчка више није “црна овца” Европе, показала је дисциплину и жилавост у борби против епидемије, рекао је грчки премијер Киријакос Мицотакис за Катимерини. Сигуран је да је његова рана одлука о увођењу рестриктивних мера била исправна, упркос последицама по економију.”Некад се ујутру будим са мишљу о томе да ли је било неопходно. Очекивали смо веома добру фискалну 2020. годину и мислили смо да смо кризу оставили за собом”, рекао је Мицотакис. Каже да ће дубоку рецесију ове године заменити снажан раст у 2021. години. Број заражених у Грчкој је 2.224.

У Северној Кореји су од краја марта забележени случајеви заразе коронавирусом, рекли су страним посматрачима предавачи из те земље. Предавачи из Северне Кореје су током обраћања организацијама и посматрачима, рекли да су у тој земљи забележени случајеви заразе коронавирусом, али нису навели колико их је, наводи Радио слободна Азија.

Доњи дом француског парламента одобрио је хитан буџет за владин програм мера од 110 милијарди евра за спас економије од колапса узрокованог пандемијом. Буџет, који је одобрен ноћас, предвиђа исплату бонуса медицинском особљу, средства за помоћ радницима и породицама, као и финансијску подршку предузећима, укључујући стратешке индустрије попут ваздухопловства и производње аутомобила, извештава агенција АП. Предлог закона кризног буџета у уторак треба да одобри Сенат.

Још 565 особа је у протекла 24 часа преминуло у Шпанији, па се укупан број смртних случајева попео на 20.043. Пријављено је 887 новооболелих те је укупан број заражених порастао је на 191.726.

У Русији је заражено још 4.785 људи, чиме се укупан број оболелих попео на 36.793 у свим регионима. Број оболелих у Москви је 21.000, али надлежни наводе да је град успео да избегне експлозивни раст епидемије.

Кина је потврдила 27 нових случајева инфекције коронавирусом. Од тог броја, 17 оболелих је стигло из иностранства.

*****

Доктор Ханс Хенри Клуге, регионални директор Светске здравствене организације за Европу, поручио је земљама да пажљиво поступају када је у питању ублажавање рестриктивних мера. Клуге је навео шта би све државе требало да осигурају прилком ублажавања мера, а то су пре свега докази да је преношење вируса под контролом. Други предуслов је да здравствени систем несметано функционише, што значи да пацијенти могу на време да се тестирају, изолују и да се идентификују њихови контакти који ће бити смештени у карантин. Као трећи услов, навео је да мора бити обезбеђено да се ризик о ширењу свео на минимум на местима попут старачких домова, установа за ментално оболеле, као и пренасељеним местима.

*****

Оснивач Мајкрософта Бил Гејтс каже да је за развијање вакцине против коронавируса потребно вероватно 18 месеци, али да новац не би требало да буде проблем. За стварање вакцине обично је потребно пет или шест година, рекао је Гејтс за Би-Би-Си, али је додао да због брзине ширења глобалне пандемије тај процес мора да буде бржи. Најавио је да новац неће бити препрека за вакцину и открио да је срећан што ће наставити да донира средства, преноси Дејли мејл.

*****

Коронавирус у региону:

У Босни и Херцеговини је коронавирус потврђен код укупно 1.260 особа, умрло је 47, а опоравило се 338 људи, саопштено је из Министарства цивилних послова у Савету министара БиХ. Највише заражених је у Федерацији – 722 особе, од чега је умрло 29. У Републици Српској вирус је потврђен код 528 особа, а преминуло је 16, док је у Брчко дистрикту оболело 18 особа, а забележена су два смртна случаја, преносе Независне.

Српски члан Председништва Босне и Херцеговине Милорад Додик оценио је да се Б и Х у условима кризе узроковане пандемијом коронавируса показала као потпуно нефункционална и истакао да због тога не може ни да опстане. “БиХ остаје неуспешна земља која се не може изградити. Показало се да Република Српска може сасвим засебно да функционише, а БиХ је нама била реметилачки оквир”, рекао је Додик у интервјуу за РТРС.

У Хрватској ј потврђено 18 новооболелих од коронавируса, а преминуле су три особе, саопштио је Национални штаб Цивилне заштите.

У Хрватској су за још две недеље продужене рестриктивне мере уведене у циљу сузбијања коронавируса, саопштио је министар унутрашњих послова и шеф кризног штаба Давор Божиновић. “То се пре свега односи на меру ограничавања друштвених окупљања, рада трговина, услужних делатности, одржавања спортских и културних догађаја и она се примењује до 4. маја”, рекао је Божиновић.

У Словенији је у протекла 24 сата потврђено 13 нових случајева коронавируса, па је укупан број затражених 1.317. Умрла су још четири оболела, па се број преминулих попео на 70.

„Српска стварност“ / Aгенције /

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here