Филм „ЗАСПАНКА ЗА ВОЈНИКЕ“ и глумац ТИХОМИР АРСИЋ ОТВАРАЈУ ФЕСТИВАЛ. СПЕЦИЈАЛАН ГОСТ: редитељ СЛОБОДАН ШИЈАН, са дигитално-рестаурираним филмом „КО ТО ТАМО ПЕВА“. Очекује се и велика звезда МИЛОШ БИКОВИЋ, који би требао да се поклони публици после приказивања филма „ЈУЖНИ ВЕТАР“ / договори у току/.
„Заспанка за војнике“, најбољи српски филм у овој години, редитеља Предрага Гаге Антонијевића, снимљен по мотивима „Српске трилогије“ Стевана Јаковљевића, премијерно ће бити приказан 1. новембра у Београду у оквиру програма званичног државног обележавања завршетка Великог рата, у коме је српска војска однела историјске победе, званично ће отворити у име Владе Србије, специјални саветник Министарства културе и један од глумаца у филму Тихомир Арсић. Специјални гост Фестивала биће славни српски редитељ Слободан Шијан, који ће се поклонити публици и разговарати о свом антологијском филму „КО ТО ТАМО ПЕВА“.
„Заспанка за војнике“ редитеља Предрага Антонијевића, по сценарију Наташе Дракулић и по мотивима Српске трилогије Стевана Јаковљевића, је по оцени публике и мишљењу многих филмских посленика најбољи српски филм у овој години . Од филма настаје и четвороделна мини тв серија која ће се током 2019. године приказивати на ТОП тв каналу.
Стеван Јаковљевић, је био професор биологије и учесник Првог светског рата, долази на 20. годишњицу рата и отварање спомен-костурнице у село где је некада боравио заједно са својом првом ратном јединицом, Петом тобџијском батеријом. У овој причи о храбрости и пријатељству, лик потпоручника Александра чија се судбина сазнаје на крају, показаће и зашто је српска војска упркос свим недаћама успевала да изнесе толике војне подухвате, јер је један човек, поручник, надређени свесно жртвовао свој живот, пре тога углед и част, да би спасао бар једног свог војника.
“Филм је једна патриотска читанка. Он се пре свега обраћа младим људима. Зато немамо ниједну псовку у филму, сем једне, и то на крају, као у “Маршу на Дрину”, али кажем то ми је био узор”, каже редитељ Предраг Антонијевић. Таква је и музика коју је компоновала Александра Ковач. “Та песма је нешто што верујем да ће јако далеко и јако звонити и зато што сви ми који кад је слушамо, ми плачемо”,наствавља Антонијевић.
Заспанка, иако као реч подсећа на успаванку, заправо је име самониклог цвета из гробова војника. “Један је поетски симбол свих тих наших предака изгинулих бранећи отаџбину”, закључује иедан од највећих српских редитеља Предраг Гага Антонијевић, који је добар део живота провео у Америци, где је имао и веома запажене радове.
Већ рекосмо Фестивал ће отворити у име Владе Србије и Министарства културе, великан српског глумишта, који је много више од глумца. У овом филму има запажену улогу оца војника Радојка.
„Радујем се што ћу се у филму поклонити у име велике филмске екипе која је стварала овај филм који је обележио редитељ, мој добар пријатељ Гага Антонијевић. То је филм који нам је недостајао јер је сведочанство времена о коме се недовољно зна. Велича снагу српског народа и наших суародника који су неизмерно велели своју земљу и који су у сваком тренутку били спремни да дају свој живот за отаџбину. И многи су то учинили. Велико им хвала за то. Ово је сећање на њих. Ово је захвалност за оне који су дали свој живот за своју отаџбину.
Хвала Гаги и свима који су учествовали у овом великом пројекту којим ћемо обележити 100. окончања великог рата, али и 100. пријатељства са Америком, са којом смо у време председника Вудроа Вилсона и нашег Михаила Пупина имали сјајне односе. Верујем да ће се то пријатељство обновити и оваква подсећања су подстицај за то. Бићемо срећни ако са нама буде и градоначелник Чикага, јер су Чикаго и наш Београд братски градови“ – каже Тихомир Арсић и наставља:
„Иако сам обишао цео свет, нисам до сада био у Америци. Био сам у Канади, али за Америку је увек требало времена. Америка је велика земља и потребно је време да је обиђете. У Америци имам пуно пријатеља. Нарочито имам пријатеље у Српској православној цркви. Владика Лонгин је мој стари пријатељ, кога неизмерно ценим, поштујем и волим. Верујем да ће и он доћи на амричку премијеру овог филма. Очекујем да ће организатори и наша Амбасада и Генерални конзулат организовати пригодну изложбу посвећену поменутим великим годишњицама. Срби и наши амерички пријатељи заслужују да им се представимо на најлепши начин. Филм којим се представљамо је благословио и наш Патријарх Иринеј, када је у Патријархијском двору примио водећи креативни тим продукције тог филма. Верујем да ћу успети и да те недеље посетим Нову Грачаницу на Трећем језеру и да се после Литургије у сали обратим нашим људима једним посебним програмом. Верујем да ће у томе уживати. А за следећу годину планирам да се у Чикагу и још неким америчким градовима, где у већем броју живе наши људи, представим једним посебним патриотским програмом – „Од Куманова до Кајмакчалана“, чији је смисао борба против асимилације и очување националног идентитета.
Причу о ономе шта све намеравамо да чинимо наставићемо ускоро. Видимо се у Чикагу“! – закључио је један од најистакнутијих српских уметника Тихомир Тика Арсић.
У филму играју и Александар Берчек, Иван Ђорђевић, Марко Гверо, Ненад Окановић, Радош Бајић, Тихомир Арсић, Никола Илић, Марко Павловић, Стефан Радоњић, Петар Кокиновић, Јован Гулан и други. Продуцент филма је позната српска филмска кућа „Комуна“, коју предоди Макса Ћатовић.
Глумачка екипа филма предвођена редитељем Гагом Антонијевићем и продуцентом Максом Ћатовићем /“Комуна“/
У разговору са г. Александром Влајковићем, селектором Фестивала који у сарадњи са директорком Фестивала Славицом Петровићем утврђује програм сазнајемо да ће репертоар врло ускоро бити завршен и објављен:
„Имамо, као и увек велику понуду филмова и поред 4 играна филма имаћемо и 4 документарна филма. Морамо бити искрени и рећи да је овогодишња филмска продукција играних филмова била скромнија него иначе. Ипак, сигурни смо да ће то бити најбољи филмови. Нама продуценти нуде многе филмове, али су наши критеријуми високи. Сигуран сам да је наш избор српских филмова бољи него на већини фестивала у Србији. Ми имамо добру продукцију документарних филмова и ту имамо проблем да од великог броја добрих филмова изаберемо најбоље.
Од добрих играних филмова очекујемо да ће на Фестивалу бити приказан „Јужни ветар“. То је филм о београдском подземљу и много чему другом. То је филм за оне који воле узбудљиве акције, вратоломну вожњу, који воле нежне мангупе са београдских улица, који трагају за биљим животом … Редитељ и сценариста Милош Аврамовић, који је и продуцент филма нам је лично обећао да је сагласан да се филм прикаже. Главна звезда филма и наше филмске сцене Милош Биковић је упознат са тим и покушава да уклопи раније преузете обавезе са терминима фестивала. Сви верују да ће се коцкице сложити“ – каже Влајковић.
Питали смо га и да ли је извесно да публика у Чикагу види Слободана Шијана и дигитално рестауриране верзије филма „Ко то тамо пева“?
„Прослављени славни српски редитељ Слободан Шијан сигурно долази. Жао нам је што и сценариста Синиша Ковачевић не може да дође, јер он избегава лет авионом. Директорки Славици Петровић долазак Шијана је већ потврђен. Захвални смо директорки „Центар филма“ у чијој продукцији је произведен тај антологијски фим и што ће се наћи на нашем Фестивалу. Шијан се радује сусрету са чикашком публиком и што ће бити у прилици да са њима разговара после пројекције филма. Без обзира што су многи тај филм видели безброј пута и што знају многе дијалоге из филма ово ће бити потпуно нов доживљај тог филма. Тај филм је настао пре скоро 40 година, а и даље је актуелан. Није исто гледати тај филм на телевизору и великом екрану у друштву пријатеља. Сигуран сам да ће сви у томе уживати. Биће наравно и навијања за одређене ситуације. Сетите се оне сцене, када Павле Вујисић каже Александру Берчеку – „И тата би сине“!.Нажалост од 12 професионалних глумаца који су учествовали у том филму само је четворо живих – Берчек, Неда, Штимац и Бора Степановић. „Ко то тамо пева“ је први дигитално рестаурирани филм. Предложили смо да и остали рестаурирани филмови „Центар филма“ и других, накнадно буду приказани у више америчких градова у којима у већем броју живе наши људи. „Ко то тамо пева“ је један од наших најбољих филмова свих времена и зато га треба поново видети! – закључује Александар Влајковић, селектор фестивала у Чикагу и позива публику да што пре резервишу карте за Фестивал.
Довиђења на Фестивалу српског филма у Чикагу!
„Српска стварност“ / Ј.С./